Čeští archeologové objevili dosud neznámé město v iráckém Kurdistánu

Aktuality |

Na místě působil dosud jediný archeolog, sir Max Mallowan, manžel Agathy Christie.




tisková zpráva Západočeské univerzity
Archeologům ze Západočeské univerzity v Plzni se minulý týden podařil mimořádný nález. Při průzkumech, které provádějí v arbílské provincii v iráckém Kurdistánu, nalezli pozůstatky velkého města z předislámského a raně islámského období, které nelze spojit s žádnou lokalitou známou z písemných pramenů. Češi se podílejí na výzkumu a záchraně iráckého archeologického dědictví od roku 2006.

Tým archeologů ze Západočeské univerzity v Plzni nalezl minulý týden během přípravy výzkumného projektu zaniklé město v iráckém Kurdistánu. „Zaniklé město jsme si vytipovali na satelitních snímcích v málo probádané oblasti, kde před námi působil dosud jediný archeolog, sir Max Mallowan, manžel Agathy Christie, a to před šedesáti lety. Předběžný průzkum lokality předčil veškerá naše očekávání,“ přibližuje okolnosti nálezu vedoucí české archeologické mise v severním Iráku, Karel Nováček z katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU.

Lokalita se rozkládá na ploše přes sto hektarů a její ústřední stavbou byl rozsáhlý opevněný areál čtvercového půdorysu. Kromě něj se zde nacházelo několik dalších zděných opevnění, některá dokonce i s klenutými místnostmi uvnitř. Plocha mezi opevněními je vyplněna nesčetnými pozůstatky jednodušších staveb. Podle povrchových nálezů archeologové odhadují, že město existovalo přibližně v rozmezí mezi 3. a 12. stoletím našeho letopočtu. Památka leží v oblasti středního Tigridu, asi 290 km severně od Baghdádu, poblíž současného města Machmúr. Kromě pozůstatků staveb objevili archeologové náhodně i rozsáhlé pohřebiště, které mohlo k městu patřit.

„Město bylo strategicky umístěno před vyústěním horského průsmyku, kterým procházela historicky významná cesta spojující střední Irák s Kurdistánem. Existovalo dlouhou dobu a bylo nepochybně významné, je proto s podivem, že se o něm nedochovala žádná historická zpráva. Náš výzkum, jak v terénu, tak v archivech, je ovšem v úplných začátcích,“ doplňuje člen týmu, Miroslav Melčák z Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

Čeští archeologové působí v Iráku souvisle od roku 2006, a to jak v samostatných projektech, tak i jako členové jiných výzkumných týmů. Současné průzkumy, které se zaměřují na středověké městské lokality v severovýchodní Mezopotámii, finančně podporuje Grantová agentura ČR.








Související články




Komentáře

14.02.2015, 04:33

.... ñïàñèáî çà èíôó....

12.02.2015, 19:42

.... good!...

17.12.2014, 07:14

.... thanks for information....

24.11.2014, 09:57

.... ñïàñèáî!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.