Exogeologie? Astronomové jsou na stopě složení exoplanety

Aktuality |

Před třemi lety byla v datech z Keplera objevena hodně netradiční exoplaneta KIC 12557548 b, která nám nyní může poodhalit své tajemství a posunout milníky výzkumu planet u cizích hvězd.




Dalekohled Kepler objevil před třemi lety u hvězdy KIC 12557548 periodické poklesy jasnosti s periodou 16 hodin. To samo o sobě je velmi zajímavé, ale ještě zajímavější byl fakt, že hloubka tranzitu nebyla konstantní, ale pohybovala se okolo 0,15 až 1,2 procent. O poklesy jasnosti hvězdy se stará oblak prachu.

Přestože je KIC 12557548 menší a chladnější než Slunce, planeta je od ní tak blízko, že je vystavena extrémním podmínkám a vypařuje se nebo spíše rozpadá.

Za větším poklesem jasnosti je tak oblak trosek z umírající planety. Netradiční dvojku už pozorovaly některé pozemské dalekohledy. V červenci 2013 se do nich zakousl přístroj ULTRACAM na Dalekohledu Williama Herschela.

Jakub Bochinski a jeho kolegové použili celkem tři různé filtry (z‘ g’, u’) pro různé vlnové délky a naměřili rozdílné hloubky tranzitů od 0,85 po 1,1 procent. Co to znamená? Světlo je rozptýleno odlišně v různých vlnových délkách podobně jako je tomu při západu slunce, kdy mají slunce i obloha načervenalý nádech.

Vědci díky tomu odhadují, že velikost zrn prachu je asi 0,25 až 1 mikrometrů. Co je také zajímavé, v průběhu dalších nocí byly hloubky tranzitu podstatně mělčí, patrně došlo k změnám v množství a rozložení prachu.

Astronomové budou chtít nyní získat více světelných křivek hvězdy, což by mohlo umožnit zjistit složení prachu a tedy i samotné umírající planety.

KIC 12557548 se nachází 1500 světelných let daleko.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.

 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.