Mobilní telefony v P2P bez centrální sítě

Aktuality |

Co se stane, pokud v případě katastrofy vypadne v postižené oblasti mobilní síť? Nejspíš budou mobily svým uživatelům prakticky k ničemu, protože i při částečném výpadku síť všichni společnými silami spolehlivě zahltí. Nešlo by ale nechat mobily komunikovat bez centrální sítě operátora samy mezi sebou v P2P systému, třeba přes protokol Bluetooth? Právě tuto technologii […]




Co se stane, pokud v případě katastrofy vypadne v postižené oblasti mobilní síť? Nejspíš budou mobily svým uživatelům prakticky k ničemu, protože i při částečném výpadku síť všichni společnými silami spolehlivě zahltí. Nešlo by ale nechat mobily komunikovat bez centrální sítě operátora samy mezi sebou v P2P systému, třeba přes protokol Bluetooth? Právě tuto technologii si v USA nechala patentovat společnost Motorola.

Jednou z možností by bylo dodávat mobilní telefony, kde by pro tuto komunikaci byl vyhrazen speciální protokol, nad nímž by měly kontrolu úřady – podobně jako třeba mohou vstoupit s varováním do televizního či rozhlasového vysílání. Stačilo by pak, aby v dosahu centrální sítě byla jen malá část zařízení v dané oblasti a informace by se pak šířila dominovým efektem. Zapojit do systémů ochrany obyvatelstva mobilní telefony dává smysl, televizi dnes určitě nemáme stabilně u sebe. Je uvedený postup v praxi proveditelný, jaké nese výhody a rizika?

Podrobnější informace viz článek na SecurityWorldu.











Komentáře

20.02.2015, 16:28 prok

Co by se stalo?

Myslím, že v případě katastrofy by se hodila spíše pistole, než mobilní telefon :-)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.