Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nově objevená rostlina s květem tvaru biskupské čepice

tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Světová flóra je bohatší o nový druh. Je jím drobná Thismia brunneomitra, která tvarem svého květu připomíná biskupskou vysokou čepici. Nezelenou a velmi nenápadnou rostlinu objevili odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci při letošní expedici do deštného pralesa na Borneu. Informace o novém přírůstku otiskl vědecký časopis Phytotaxa.

Thismia brunneomitra je již druhou příslušnicí tohoto rostlinného rodu, kterou olomoučtí badatelé na ostrově objevili. Před několika lety narazili na rostlinu, kterou nazvali Thismia hexagona. U objevu její následnice stál stejný botanik Michal Sochor. „Hledal houby a náhodou si všiml rostliny, která vypadala jako houbička. Proto ji vyfotil a my jsme podle snímku hned poznali, že je to také Thismia. Kupodivu jsme tuto rostlinku na místě našli i po roce a prozkoumali jsme její kořenový systém, který připomíná ptačí hnízdo. Letos jsme ji na místě hledali asi dva týdny, lezli u toho v těžko přístupném terénu po kolenou. Nakonec se nám podařilo objevit asi deset jedinců,“ popsal pátrání Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

Thismia brunneomitra patří k mykoheterotrofním rostlinám, ke svému životu využívá symbiózu s houbovými vlákny. Je velmi nenápadná, splývá se spadaným listím. Je vysoká zhruba pět až sedm centimetrů. „Mladé rostliny jsou černé. Květ je hnědý, uvnitř se skrývají modré tyčinky. Vnitřní stavba květu je unikátní, funguje jako jednosměrný tunel. Rostlinu totiž opylují malé mušky, které mohou květem projít jen jedním směrem od blizny k tyčinkám. Tím je zajištěna cizosprašnost, tedy přenos pylu z jedné rostliny na druhou,“ objasnil donedávna neznámý způsob opylení Michal Hroneš z katedry botaniky.

Po návratu z expedice následovalo několikaměsíční podrobné zkoumání rostliny. „Když objevíte novou rostlinu poprvé, je to velká radost. Ta nechybí ani v následujících případech, ale je to už trochu rutina. Borneo je ráj pro objevy nových druhů. Musíte si to ale uvědomit a k tomu mít potřebné znalosti,“ uvedl Dančák. Příjemnou starostí ale vždy zůstává pojmenování nového druhu. I tentokrát se olomoučtí badatelé nechali vést vzhledem rostliny. „Název je kombinací dvou slov. Brunneus znamená v řečtině hnědý a mitra je pokrývka hlavy vysokých církevních hodnostářů. Naše rostlina ji tvarem květu připomíná,“ objasnil Hroneš. Na světě se v deštných lesích podle něj vyskytuje na šest desítek druhů rodu Thismia.

V současné době botanici a ekologové odborně zpracovávají další rostliny dovezené z Bornea. Jsou přesvědčeni, že se mezi nimi nacházejí i další nové druhy. Výzkum v tamních deštných pralesích provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Mendelovy univerzity už několik let. Věnují se tam hlavně studiu rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách a na odlišných typech stanovišť. Objev nových rostlinných i živočišných druhů je podle nich jen „příjemný vedlejší produkt“.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru