Zaniklé obce na Bílinsku a středověká DNA

Aktuality |

Pracovníci Archeologického ústavu v Praze provádějí předstihový archeologický výzkum v předpolí hnědouhelného dolu Bílina.




oznámení Archeologického ústavu AV

Cílem je identifikovat středověké zaniklé obce, známé z písemných zpráv. Vedle studia obytných domů a hospodářských budov je zkoumáno i pohřebiště. Unikátním projektem v rámci tohoto výzkumu je spolupráce s Kriminalistickým ústavem na porovnání historické a současné populace.
Lokalita Nesvětice se nachází v údolí Lomského a Radčického potoka. Povodí obou potoků je cílem archeologického bádání už od konce 19. století, kdy byly archeologické památky narušovány při těžbě cihlářské hlíny a při důlní činnosti (hnědé uhlí). Od 50. let zde byly realizovány početné výzkumy na předpolí rychle se rozrůstajících uhelných velkolomů. Archeologické nálezy na místě středověkých Nesvětic byly lokalizovány v 60. letech 20. století. Plošné archeologické výzkumy se tu prováděly v letech 1984–1988, ale přes významná zjištění o ojedinělosti lokality nebyly kapacity k pokračování výzkumu.
Nachází se zde vesnice s kostelem, poprvé zmiňovaná k roku 1238, která po většinu doby své existence patřila oseckému klášteru. Poslední písemné zprávy o funkční vsi jsou známy z doby před husitskými válkami. Zanikla nejpozději na přelomu 15. a 16. století.
Unikátním pokusem bude spolupráce s Kriminalistickým ústavem s cílem odebrat nekontaminované vzorky DNA ze stratigraficky nejmladších hrobů (13. století) a vypracovat metodiku, na jejímž základě by bylo možné získat adekvátní vzorky pro srovnání. V rámci archivního studia je prověřována kontinuita osídlení – podle soudních (pozemkových) knih a matrik, které prakticky souvisle pokrývají dobu od 16. do 20. století. Možnost či nemožnost propojení středověké a novověké populace pomocí DNA odvisí od důsledného formulování teoretického interpretačního modelu, který bude jak předem, tak i v průběhu prací nezbytné prověřit za pomoci řady dalších metod.
Samotným vykopávkám předcházela rozsáhlá příprava, zejména studium archivních dokumentů, map a literatury. Podařilo se shromáždit a kriticky vyhodnotit informace o všech starších archeologických nálezech z katastru Libkovic u Mostu, kde kromě samotných Libkovic registrujeme ještě další dvě zaniklé středověké vsi – Nesvětice a Elkersdorf. V rámci přípravných prací byl proveden povrchový průzkum terénu spojený se sběry zlomků nádob na naoraných polích, dále letecké snímkování krajiny a na vybraných plochách geofyzikální průzkum. Terénní archeologický výzkum je založen na vyhodnocení těchto vstupů.
Protože se jedná o komplexně pojímaný archeologický výzkum, vedle pracovníků Archeologického ústavu v Praze a Kriminalistického ústavu se na něm podílí i další instituce, například Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.








Související články




Komentáře

29.07.2014, 19:07

.... good....

06.08.2013, 08:45 sluka

Generalizace

Někteří z občanů Maďarské republiky jsou Maďaři i geneticky (cca 2 %), ostatní jsou pomaďarčenci. To snad je dost jasně napsáno v citovaném prameni. Uvedeno jako příklad scénáře, kdy obyvatelstvo zůstává na místě a mění se jeho jazyk, kultura, víra, ...

06.08.2013, 08:26 admin

ugro-uralo-finove

priznam se, ze jsem tvrzeni uplne nepochopil, tak podle chromozomu Y jsou na tom tedy madari jak? ze jsou finove svetlovasi a svetlooci je myslim ve vztahu k chromozomu Y spise jinak: maji prevazne ugrofinsky chromozom Y, ale jinak genom a vzhled okolnich indoevropanu/europoidni (historicke scenare se nabizeji nasnade). na uralu byli uralo-ugro-finove puvodne spise trochu "mongoloidni", ne? (alespon nejak takto popisuje Ridley: Genom) tedy madari nemaji ani ugrofinsky ten chromozom Y a prebiral se jen jazyk? take ale mozna pomerne bezny scenar...

02.08.2013, 08:45 sluka

Příklad

Maďaři: dle Y haplotypu pocházejí z uralofinské skupiny. Ve Finsku má 58 % obyvatelstva typ N1c1 (Litevci 42 %, Lotyši 38 %, Estonci 34 % a obyvatelé severního Ruska). Finové jsou většinou světlovlasí a světloocí. Maďarská populace má však jenom asi 2 % příslušného Y haplotypu, převážně jsou tmaví a tmavoocí. Takže pomaďarčená původní populace? Zdroj: http://www.nature.com/ejhg/journal/v8/n5/pdf/5200468a.pdf (... the Hungarian language could be an example of cultural dominance.), http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml - haplotyp N1c1.

01.08.2013, 18:10 admin

pribuzenstvi

je to fakt, podobne vysledky byly snad i u muze z ledovce oetziho, pak ted i nekde u kanadaskych indianu. i kdyz zalezi i na tom, zda se srovnava chromozom Y, mtDNA nebo jiny kus genomu. alternativni otazka: jak to, kdyz nekdo neustale nekam migroval a nekdo nekoho hubil a vsichni umirali hlady a na epidemie a utikali - jak mohl na jednom miste prezit primy potomek nekoho, kdo tam zil pred x tisici lety? :-)

30.07.2013, 14:14 sluka

Bude to jako obvykle:

obyvatelstvo stále stejné, jenom kmen ("národ"), řeč a víra se měnily. Už jsem to viděl v seriálu BBC - tam to bylo přes 4500 let. V Německu se to povedlo přes 23000 let díky výjimečně dobře zachovanému nálezu kosterních pozůstatků v jeskyni. V nedalekém městě žijí dvě rodiny přímých potomků. V této souvislosti mě napadá dotaz: jak se vlastně lidé rozlezli po celé zeměkouli, když na druhou stranu zůstávali stále na stejném místě? ;)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.