Evoluce člověka ještě složitější

Biologie |

Nedaleko Johanesburku byly nalezeny další pozůstatky hominidů. Jedná se o zbytky hlavy a pažní kosti tvora starého okolo 3,5 milionu let. Hominid by podle všeho měl patřit k autralopitékům. ...




Nedaleko Johanesburku byly nalezeny další pozůstatky hominidů. Jedná se o zbytky hlavy a pažní kosti tvora starého okolo 3,5 milionu let. Hominid by podle všeho měl patřit k autralopitékům.
Podrobnosti přináší vědecko-technologická sekce BBC (http://news.bbc.co.uk/hi/english/sci/tech/newsid_1544000/1544717.stm). Najdete zde také tabulku, která vám ukáže něco na způsob "evolučního žebříku" člověka.
Pro čtenáře "odchované" staršími učebnicemi: Dnes se již vesměs nepředpokládá, že by k předkům člověka patřil Ramapithecus (tento rod z teorie "požíračů semen" se dnes pokládá spíše za předka orangutana), naproti tomu v tabulce najdete jména jako Kenyanthropus, Ardipithecus či Orrorin. Evoluční vztah mezi nimi není jasný, zdá se ale, že vývoj člověka byl podstatně bohatší a strom se neustále větvil – samozřejmě, aby z něho většina výhonků zase vzápětí uschla…
Testy genetické podobnosti mezi člověkem a šimpanzem vedou k přesvědčení, že k oddělení obou vývojových linií došlo asi před 5 až 7 miliony let. Na základě paleontologických nálezů se však zdá, že tato doba by mohla být i větší. Při porovnání sekvencí DNA se samozřejmě pracuje s něčím na způsob "průměrné rychlosti mutace", což je veličina známá pouze přibližně…








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.