Krávy se prý podařilo ochočit jen jednou

Biologie |

Genetická analýza má ukazovat, že veškerý současný skot pochází pouze z asi 80 zvířat, která byla domestikována na Blízkém východě někdy kolem roku 8500 př. n. l.




DNA extrahovaná z fosilních kostí údajně vede k závěru, že místem domestikace byl nejspíš Írán. Krávy se podařilo ochočit už krátce po vzniku zemědělství v této oblasti. Vědecký tým (CNRS, National Museum of Natural History – Francie, University of Mainz – Německo, UCL – Velká Británie) došel na základě počítačových modelů k závěru, že současné krávy opravdu pocházejí jen z asi 80 jedinců. Mimochodem, přečíst DNA z fosílií z Íránu bylo prý docela obtížné kvůli místnímu teplému klimatu; s mamuty zamrzlými na Sibiři je to mnohem jednodušší, respektive takto lze získat kompletní sekvenci i z mnohem vzdálenější minulosti.

Co z toho všeho vyvodit? Zvířata „něco jako kráva“ obývala rozsáhlé oblasti osídlené i člověkem, viz např. zubři, divoká verze ještě dnes žije na východ od nás (nebo třeba i bizoni v USA). Jenže na rozdíl od ovce a kozy není takto velké tvory lehké ochočit. Ono i dnes, po tisíciletích šlechtění na poddajnost/krotkost, jsou býci stále příčinou smrtelných úrazů. Proto, tvrdí autoři výzkumu, se možná ochočení opravdu podařilo jen jednou.

 

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámky:

– Ovšem viz i domestikace vlka/psa. Byla uskutečněna několikrát, a přesto současní psi jsou potomky jen některých z těchto procesů. Krávy se taktéž mohlo podařit ochočit víckrát, jen shodou okolností pak další stáda byla dejme tomu snědena nebo vymřela na epidemii, aniž by zanechala do budoucna svou genetickou stopu.

– Co „skot“ chovaný v Africe? Jde o ten samý druh?

– Antropocentricky vzato je býk skutečně chápán jako ztělesnění tupé brutality (plus – v první fázi domestikace se zvíře obvykle zmenšuje, takže v Íránu měli ještě těžší práci).

– Domestikace mohla probíhat tak, že prostě dospělosti se dožil pouze jeden (nekastrovaný) býk a ten byl pořád někde zavřen nebo přivázán. Další věc ale je, že tohle asi vyžaduje skutečně stálé osídlení. Pastýři ovcí a koz je mohou hnát při svých migracích, s kravami a býky je to asi obtížné. Skutečně v tak pozdní minulosti bylo v Íránu stálé/trvalé osídlení?

Na toto téma viz také (poněkud výstřední teorie): Náboženství jako cesta k domestikaci krav a pěstování obilí

 











Komentáře

29.07.2014, 11:30

.... good info!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.