Vlci a domácí psi se kříží přímo před našima očima

Biologie |

Při zkoumání gruzínských ovčáckých psů a místních vlků se ukázalo, že až 10 % obou nese stopy po nedávném křížení s „nepřítelem“. Až ve 2-3 % případů jde dokonce přímo o hybridy první generace.

Vlci a domácí psi se kříží přímo před našima očima



Záleží víceméně jen na naší libovůli, zda vlka a domácího psa prohlásíme za dva druhy, nebo za dvě strategie druhu jediného.

Víme, že vlci a psi se kříží, ostatně máme československého a Saarloosova vlčáka (krom jiných wolfdogů – viz např. Kříženci vlků a psů – na oběti bohům). I mnozí dnešní „divocí“ vlci mají v sobě krev domácích psů (viz Černí vlci v Americe jsou potomky domácích psů). Nicméně standardní pohled zní, že „jen tak“ se spolu vlci a psi dnes přece jen nekříží a že mýty o tom, jak Eskymáci či indiáni na noc uvazují hárající feny, aby je vlk nakryl, jsou – právě jen mýty.

Častá hybridizace mezi vlky a domácími psy probíhá nicméně podle všeho na Kavkaze – a to ze strany ovčáckých psů, kteří mají hlídat stáda, tedy být s vlky ve vztahu zvlášť nepřátelském. Nenávist a láska se však nevylučují: při zkoumání místních psů a vlků se ukázalo, že až 10 % obou nese stopy po nedávném křížení s „nepřítelem“. Až ve 2-3 % případů jde dokonce přímo o hybridy první generace. Takové výsledky alespoň poskytl výzkum americko-gruzínského týmu v gruzínských horách. Čísla jsou založena na srovnání mitochondriální DNA a mikrosatelitních markerech (u nich se předpokládá nulová funkce a tedy náhodnost mutací, které pak mohou sloužit pro stanovení relativní příbuznosti nositelů).

Po roce 2000 byly v Gruzii zaznamenány i útoky vlků na člověka stejně jako přítomnost vlků v krajině obývané lidmi. Pokud nejde opět o mýty nebo účelová tvrzení (např. za účelem povolení odstřelu), je možné, že zde roli hraje právě hybridizace. Útočníky by nemuseli být notoricky plaší vlci, ale wolfdogové, kteří nemají natolik zakódovaný strach z lidí.

Stáda se v Gruzii často pasou značně volně, bez přítomnosti člověka, stejně tak víceméně volně zde pak žijí i ovčáčtí psi.

Genetické analýzy byly publikovány v časopisu Journal of Heredity. Stanovená míra příbuznosti se týká místní kavkazské vlčí populace, podle autorů studie nijak nesouvisí s dávným procesem domestikace (ať už jsou současní psi potomky jakékoliv původní populace vlků).

Zdroj: ScienceDaily.com

Poznámka: Ad. útoky: ovčácký pes ve službě hlídá stáda i před lidmi, logicky napadá kohokoliv jiného než svého pána. Wolfdog vychovávaný ovčáckými psy se mohl prostě chovat jako psi. Je otázka, nakolik jde o chování geneticky podmíněné a nakolik naučené. (Doporučuji srovnávat čuvače z pražských zahrad a ze slovenských salaší.)

Na téma křížení vlků a psů viz také: Oddělil se pes od vlka až v neolitu?



Úvodní foto: Knmorgan08, Wikipedie, licence GNU Free Documentation License




Související články




Komentáře

05.02.2015, 13:21

.... ñïàñèáî çà èíôó....

23.12.2014, 09:37

.... thanks for information!!...

23.12.2014, 09:06

.... ñïñ....

25.11.2014, 23:31

.... tnx!!...

27.07.2014, 04:59

.... ñýíêñ çà èíôó!...

27.07.2014, 00:10

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.