FBI žádá o pomoc s vyluštěním šifry zavražděného

Člověk |

V roce 1999 bylo v St. Louis v americkém státě Missouri nalezeno tělo 41letého Ricky McCormicka. Byl zavražděn a pohozen na poli. Jedinou stopu byly šifrované poznámky, které se nalezly v kapsách kalhot.




Vyšetřovatelé z policie ani FBI nedokázali kód vyluštit, a to ani když se obrátili na American Cryptogram Association. Nyní tedy problém překládají veřejnosti. Řešení není nijak finančně honorováno, luštitele má motivovat, pokud přispějí k odhalení pachatele nebo budou problém brát brát prostě jako inspirující hádanku typu křížovky.

sifra

Text o délce zhruba 30 řádků je složen z písmen, číslic, pomlček a závorek. Ricky McCormick nedokončil ani střední školu, zvládal spíše jen základní gramotnost. Podle rodinných příslušníků si ovšem šifrované poznámky začal dělat už jako chlapec, nicméně o podstatě kódu nikdo nic netuší. Možná si McCormick svůj šifrovací systém ani nevymyslel sám, ale použil princip někoho jiného. I v tom by veřejnost mohla pomoci (aniž by třeba přímo někdo předložil řešení). I když je na místě skepse – když s případem nepohnuli experti… Na druhé straně třeba pomůže úplně nový, „nezatížený“ pohled na věc. Oddělení Cryptanalysis and Racketeering Records Unit (CRRU) z FBI pokládá hádanku za jednu ze svých hlavních výzev.

Samozřejmě poznámky ani k případu nemusejí mít žádný vztah (třeba byl dotyčný zabit v náhodné hádce). Vyšetřovatelé se ale domnívají, že si je zavražděný napsal maximálně 3 dni před smrtí, takže by mohly např. obsahovat informace o tom, co dělal před zločinem, kde se zdržoval apod. Nicméně FBI zajímá i problém samotné šifry, s níž se údajně zatím nesetkala – i kdyby se dešifrováním mělo ukázat, že se jedná o seznam zboží, které si McCormick chtěl koupit v supermarketu.

 

Zdroj: The Register, FBI.gov

Výzva FBI

 

Poznámka (poněkud cynická): kdo z nás zemře, aby to vytvořilo nějaký intelektuálně zajímavý problém? Ale nosit u sebe šifrované texty asi posmrtný zájem nezajistí, kdyby příčinou smrti byl infarkt, sotva by se tím někdo zabýval…

 











Komentáře

27.07.2014, 15:43

.... áëàãîäàðåí!...

04.04.2011, 11:32 benda_11

Pár poznatků

Když jsem se na ten kus papíru podíval a zíral na něj hodně dlouho, tak jsem vyvodil pár závěrů V 6ti závorkách vše končí na NCBE Předpokládám, že člověk uměl gramatickou angličtinu a věděl, co se jak píše. Pokud by tomu bylo tak, tak zdvojená písmena vedle sebe by pravděpodobně znamenala "oo" [ů] nebo "ee" [í] nebo jiná písmena, která se k sobě mohou družit. Co když speciální znaky je zmatení? Protože to jsou jen pomlčky a závorky, moc velký význam bych jim nepřisuzoval. Číslice budou opravdu číslice, jelikož jich tam je pár, takže těžko by mohli nahradit písmeno. Možná se to zdá jenom mě, ale já tam vidím mezery mezi jednotlivými zašifrovanými slovy. Jsem IT programátor, takže bych na to aplikoval čistě lamerské řešení aneb když to nejde složitě, tak to musí jít jednoduše. V programátorské řeči: vždy ten nejdelší kód je nejjednodušší na pochopení, takže by stačilo napsat program, který by každému písmenu přiřadil jiné písmeno a opakoval vše tak dlouho, dokať by nevyčerpal všechny kombinace. Sice bych dostal několik hodně moc výsledků, ale největší pravděpodobností by bylo několik kombinací, které by mohlo pomoci k rozluštění (aby člověk nemusel projíždět všechny kombinace) a pak by zde mohla být jedna kombinace která je správná. A nebo bych si zkusil napsat prográmek, který by mě vyjel počet stejně řazených písmen za sebou. Jak jsem uvedl je tam 6x NCBE, 4X TF (jen tak namátkově projeto, můžou se lišit) a teprve pak bych jednotlivým spojením něco přisuzoval. Rozhodně nejsem cryptograf. Tohle je jen čistě pohled na věc ze selského rozumu načež jsem pak aplikoval, jak bych to řešil já jakožto programátor.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.