Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Sluneční maxima prý zkracují život až o 5 let

Norští vědci (Norwegian University of Science and Technology) analyzovali záznamy o místních obyvatelích narozených mezi léty 1676 až 1878. Vyšlo jim, že lidé narození v období nižší sluneční aktivity (slunečního minima) se v průměru dožívali až o 5,2 let déle než ti, kdo přišli na svět za „divokého“ slunce (maxima, více skvrn erupce, geomagnetické bouře…). Rozdíl je to obrovský, zvlášť když se na něj podíváme jako na poměr tohoto čísla a tehdejší průměrné délky života.

Analýza publikovaná v časopisu Proceedings of the Royal Society B tvrdí, že hlavní rozdíl byl v dětské úmrtnosti – tedy v pravděpodobnosti dožití se dospělosti. Sluneční efekt byl vyšší u dívek než u chlapců. Odděleně byli hodnoceni bohatí a chudí. U chudých žen „špatné“ datum narození také snižovalo plodnost, u mužů a bohatých žen nikoliv. Celkem bylo do studie zahrnuto 8 600 lidí, o nichž byly k dispozici spolehlivé záznamy.

Sluneční maxima negativně působí kvůli tomu, že při nich na Zem dopadá více ultrafialového záření. Vlastní mechanismus by mohl souviset třeba s následným rozkladem vitamínu B9 (folacin; jeho nedostatek je spojen už s problémy v těhotenství). Možná u bohatších byl efekt menší, protože si mohli dovolit kvalitnější stravu. Není přitom jasné, zda primárně škodilo vystavení ženy v těhotenství nebo až narozeného dítěte – což by se ale mělo dát zjistit přesnější analýzou dat.

Dnes by podobný efekt mohl ještě větší kvůli úbytku ochranného ozónu, na druhé straně ale nemusí být žádný, alespoň tam, kde je k dispozici moderní medicína a kvalitní strava. Otázkou je, zda by se vliv vyšší hladiny záření nějak lišil podle barvy pleti. Nejspíš to také bude fungovat různě v různých zeměpisných šířkách…

A samozřejmě skeptik může říct, že takový efekt neexistuje vůbec nebo alespoň není zdaleka tak silný, jak tvrdí studie. Když dostatečně dlouho přesýpáte data, nějakou korelaci prostě objevíte…

Sluneční cykly obvykle trvají 11 let (tady poznámka, viz ono „obvykle“ – dokážeme to tedy spolehlivě vůbec detekovat takto do minulosti, když byl cyklus objeven v polovině 19. století a navíc do hry vstupují i cykly s mnohem delšími periodami?). Poslední maxima byla cca v letech 1980, 1991, 2002 a 2013, ovšem maximum v roce 2013 je považováno za „divné“.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: O roli UV záření v evoluci viz zajímavě Wikipedia

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru