Stáří prvních jeskynních maleb – záhady trvají

Člověk |

První paleolitické jeskynní malby ve Španělsku jsou starší asi o 10 000 let, než se dosud myslelo. Pokud se nové datování potvrdí, vyvolá to mj. zřejmě další otázky kolem vztahů mezi Homo sapiens a neandrtálci.




Nové datování maleb především v jeskyni El Castillo na severu Španělska vede k závěru, že vznikly před více než 40 000 lety (40 800). Tehdy první anatomicky moderní Homo sapiens do Evropy teprve pronikali. No a protože cesta (asi) vedla přes Blízký východ a Balkán, do Španělska by se (asi) dostali až později. Takže vyvstává i možnost, že tvůrci maleb byli neandrtálci.

Záležitost je samozřejmě komplikovaná. Na jednu stranu se předpokládalo, že umění tohoto typu vzniklo v Evropě, např. právě kvůli tomu, aby si lidé našeho typu dokazovali svou odlišnost od neandrtálců. Posléze se tento obraz komplikuje ale i tím, že Homo sapiens se umění (i když ne přesně tomuto) věnoval už ve své africké pravlasti (různé korálky staré snad až 100 000 let) a jakési umělecké sklony měli i neandrtálci (používali barviva zřejmě ke zdobení těla). Teď je to tedy všechno ještě zmatenější. Možná opravdu jeskynní malby vznikly jako reakce na první kontakt s neandrtálci. Také to může ale znamenat, že příslušnou kulturu si již lidé přinesli do Evropy hotovou. A konečně je tu i možnost nejradikálnější, že totiž tvůrci prvních maleb mohou být neandrtálci.

Jeskynní malby se mnohdy dají těžko datovat radioaktivním uhlíkem (mohou být použita anorganická barviva nebo může jít ne přímo o malby, ale o rytiny). Vědci proto datování provedli pomocí miniaturních krápníků na povrchu maleb; zde se použily metody analyzující rozpad uranu, oblíbené hlavně v geologii. (De facto – doba vzniku malby by měla být stejná nebo starší, v případě vzniku krápníků stanovujeme následné události; jako další metoda bylo použito i stanovení stáří pomalovaných krápníků, zde jde naopak o maximální stáří malby.)

Do vzdálenější minulosti byla posunuta i Altamira, kde se začalo pracovat asi před 35 000 lety. V dalších 20 000 letech pak byla jeskyně navštěvována opakovaně.

Mimochodem, nejstarší tvorba v El Castillo má podobu otisků rukou a čar. Umění je tedy nefigurativní, znázorňování zvířat se zřejmě objevilo až později.

 

Zdroj: Phys.org

 

Poznámka: Spekulace naprosto vycucaná z prstu – třeba neandrtálci nebyli schopni tvořit „realistické“ malby?











Komentáře

29.07.2014, 21:00

.... tnx!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.