2D versus 3D

Fyzika |

Grafit je cosi obyčejného, jakmile z něj však uděláme 2D vrstvu, objeví se grafen s unikátními vlastnostmi. Nelze ale najít látku, která by se chovala „jako film“ i bez toho, že by bylo třeba vytvářet monomolekulární vrstvu?

2D versus 3D



Krystal zkrátka není film, ale ani cukr moučka se jako film nechová. I sypké materiály zahrnují interakce a vazby mezi jednotlivými vrstvami. Disulfid rhenia ReS2 má mít ale tu unikátní vlastnost, že se namletá hromada látky funguje stejně jako film. Vyrábět monovrstvy je drahé, sypký disulfid rhenia by se proto mohl uplatnit jaké levný materiál v solárních článcích nebo supermazadlech. Zejména optické aplikace mají být nadějné, protože i sypký ReS2 dokáže efektivně absorbovat i emitovat světlo. Má velmi nízké zakázané pásmo (band gap), tj. jde o dobrý vodič.

ReS2 je přitom jen příkladem skupiny zkoumaných materiálů typu TMD – transition metal dichalcogenides – tedy sloučeniny přechodných kovů s prvky 6. skupiny periodické tabulky. To ovšem zdaleka neznamená, že látky spadající do skupiny TMD budou mít analogické vlastnosti, ReS2 se zatím zdá být spíše výjimečný. Nicméně i jiné látky ze skupiny TMD se zdají být zajímavé, třeba disulfidy molybdenu a wolframu MoS2 a WSe2 vykazují pružnost a nízké provozní napětí.

Junqiao Wu a kolegové alespoň na toto téma publikovali článek v Nature Communications. Wu současně působí na University of California v Berkeley, Lawrence Berkeley National Laboratory i v Čínské akademii věd.

Zdroj: Phys.org



Úvodní foto: Carbophiliac, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

31.01.2015, 06:35

.... ñïàñèáî çà èíôó....

11.12.2014, 00:59

.... áëàãîäàðåí....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.