Ekonomický argument proti cestování časem: nenulová inflace

Člověk |

V debatách o přípustnosti cestování časem se často setkáváme s argumentem: Proč tyto cestovatele nepozorujeme? Nebo jsme si jich snad pouze nevšimli?




***Pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Zajímavou verzi tohoto argumentu svědčící proti možnosti cestování v čase představil ekonom Marc Reinganum.

Reinganum vycházel z toho, že ve světě existuje kladná inflace. Cestovatelé v čase by ovšem mohli finanční prostředky přesouvat v čase sem a tam, což by úrokové míry srazilo na nulu. Tudíž cestovatelé v čase mezi námi neexistují.
Podrobnější rozklad: Pro cestovatele v čase by bylo výhodné uložit určitou částku před x lety a pak se pouze radovat z úroků. Lze namítnout, že by to nemuselo být výnosné, vždyť mohlo dojít k inflaci převyšující úrokovou míru. Jenže to cestovatele v čase nezastaví, protože má k dispozici jakési perpetum mobile. Poprvé zhodnocené prostředky mu nic nebrání znovu uložit na počátku své investice – a tak dále. Díky možnosti opakování bude taková transakce výhodná bez ohledu na výši inflace; stačí pouze, aby úroková míra byla nenulová (obdobně by celý mechanismus fungoval i pro zápornou úrokovou míru).
John D. Barrow ovšem poznamenává, že celý argument není úplně neprůstřelný. Ceny určité komodity se také liší podle místa a to neznamená, že mezi místy nelze cestovat. Je možné, že cestování v čase by s sebou neslo tak vysoké náklady (energetické apod.), že by se prostě tento druh investice nevyplatil – nejednalo by se ovšem o principiální omezení „fyzikálního“ typu.

Zdroj:
Barrow, John D.: Kniha o nekonečnu
Paseka, Praha 2007











Komentáře

30.07.2014, 18:50

.... áëàãîäàðåí!!...

16.09.2012, 10:15 sashacz

To kauboj

Všemocný není ani bůh nedokáže prostřelit neprůstřelný štít, který sám vyrobil. (anebo nedokáže vyrobit neprůstřelný štít, protože je všemocný a sám ho umí prostřelit) Kde je dané, že kdo má stroj času, nepotřebuje peníze? Vemte to z praktického hlediska. Někdo vymyslí stroj na cestování časem. Vývoj stál dost peněz. A tak si je nějakým způsobem chce vydělat. A když ví, co se kdy stalo, nebylo by těžké je v minulosti nějak vydělat.

15.09.2012, 20:36 kauboj

Out of the Box

Mám teď v hlavě dva argumenty, proč je tahle teorie zbytečná. Nižší úroveň - peníze jsou moc (sociolog Mauss). Je to zatím nejabstraktnější vyjádření moci tak, aby byla ještě vyjádřena něčím skutečným. Otázka - proč by "nekonečně mocný" cestovatel časem potřeboval něco jako peníze? Nehledě na to, že "čas jsou peníze". Když má čas, peníze nepotřebuje. Vyšší úroveň - má vůbec smysl takovou otázku řešit? Sám studuji religionistiku a otázky, které si pokládáme, musíme často sami před sebou dlouze zdůvodňovat. Uvažování bytosti, která cestuje časem, by bylo tak odlišné od našeho, že peníze by mu nejspíš vůbec nedávaly smysl.

14.09.2012, 17:33 20listov

Perpetuum crescens

To peak: Kdyby se takhle "zkopírovala" mince, proč byste se "nezkopíroval" i Vy?

14.09.2012, 10:20 sashacz

Proč tak složitě?

Stačilo by si vsadit na Sparta-Slavie :-)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.