Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Plášť neviditelnosti má ochránit před zemětřesením

Samotný termín metamateriál ve výzkumu (hlavní autor William Parnell) uveden není, ale práce se přímo inspiruje projekty optické neviditelnosti. Ukrytý předmět – např. budova – by se v tomto případě měl stát neviditelný pro zemětřesné vlny. Ochranný plášť by měl fungovat na principu pružné gumy.

Taková technologie by prý důležité objekty (jaderné elektrárny, vojenské velení) mohla chránit třeba i proti výbuchům. Lze zahalovat celé budovy nebo jejich klíčové části. Navíc by podobné principy mohly být využity i pro přípravu nanostruktur s nezvyklými vlastnostmi.

V zásadě, tvrdí výzkumníci, by zde neměl být rozdíl, světlo, zvuk nebo vibrace, vše lze popsat obdobným matematickým modelem. Ovšem autoři studie jsou matematici, jejich ochranu před zemětřesením v praxi nikdo nezkoušel.

 

Zdroj: Physorg.com

 

Otázky: To by musel plášť proti zemětřesení chránit budovu zespodu? A byl by třeba mrakodrap na gumě vůbec jinak stabilní? Také je otázka, nakolik je přirovnání k metamateriálům na místě, ony by se zemětřesné vlny zase „ohnuly zpět“? (Jinak by ale asi musela chráněná struktura přijmout kinetickou energii?)

(Původní zdroj viz zde)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru