Než robot sklidí jablka

Technologie |

Nasazení robotů ke sklizni ovoce vyžaduje plody nejdřív vůbec umět rozeznat. To je třeba zvládnout z větší dálky, aby se jednotlivé kusy ovoce daly rozumně posčítat a posoudit, kdy je ke sklizni vůbec vhodný čas.

Než robot sklidí jablka



Algoritmus musí tedy třeba jablka odlišit podle barev, vzít v úvahu denní dobu a vůbec světelné podmínky. Závislost zralosti na barvě je také jiná pro každou odrůdu. Raphael Linker a Eliyahu Kelman z Israel Institute of Technology v Haifě nyní navrhli, aby se rozpoznávání plodů jablek od zbytku stromu provádělo na základě odrazu světla (a to i v noci, čímž se minimalizovaly jiné vlivy/zdroje světla). Od lesklého plodu se světlo odráží jinak než od listu. Samozřejmě, ovoce má oproti listům také jiný tvar.

Jak je takový program rozpoznávání objektů účinný? Ne stoprocentně, ale to nejsou ani lidé. Když dobrovolníci dostali sady obrázků, našli na nich 6 713 jablek, algoritmus hlásil 6 687. Ve velkých farmách/sadech může člověk těžko obejít všechny stromy a rozhodnout se, kdy přišel čas sklizně. V době dronů a všudypřítomných kamer lze získat data poměrně snadno, možná tedy velkopěstitel ani nebude muset procházet hromadu snímků a postačí mu dostatečně úspěšný software na rozpoznávání obrazu.

Zdroj: New Scientist

Poznámka: Je to zase takový pokrok proti tomu, co dnes umí při rozpoznávání obrazu software Googlu?



Úvodní foto: Extra999, Wikipiedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.