Chyba v matematice a vlastní góly

Matematika |

Jaké je podle vás nejostudnější fotbalové utkání? Podle mě je v pomyslné soutěži o takovouto cenu jediný a jasný vítěz – jen těžko se něco může měřit s hanebným střetnutím mezi Grenadou a Barbadosem v Karibském poháru v roce 1994.

V tomto turnaji se nejprve hraje společná část a potom závěrečné vyřazovací zápasy. V posledním utkání společné části potřeboval Barbados porazit Grenadu aspoň o dvě branky, aby postoupil do závěrečné části, kde se bojovalo o titul. Kdyby se to Barbadosu nepodařilo, postoupila by Grenada. Výchozí situace se zdá být jasná, co se tedy mohlo vůbec zamotat?

Bohužel zde s plnou škodolibostí zasáhl zákon nepředvídaných následků. Pořadatelé soutěže totiž zavedli nové pravidlo, jehož záměrem bylo bodově zvýhodnit mužstva, která v nastaveném čase zvítězila takzvaným „zlatým gólem“. Protože gólem v prodloužení zápas končí, nemůžete v něm zvítězit o víc než jednu branku, což se někomu zřejmě zdálo nespravedlivé. Pořadatelé Karibského poháru tedy rozhodli, že se zlatý gól bude počítat za dva. K tomu ještě dodejme, že podle pravidel každé utkání musí skončit vítězstvím jednoho z mužstev (tedy prodlužuje se při jakémkoli nerozhodném výsledku). A podívejte se, k čemu to tehdy vedlo.

Barbados brzy získal dvoubrankové vedení a vypadalo to, že bezpečně míří k postupu, ale sedm minut před koncem Grenada snížila soupeřův náskok na 2 : 1. Barbados stále ještě mohl postoupit, kdyby dal třetí branku, ale spolehněte se na to v těch pár zbývajících minutách. Bylo snazší zaútočit na vlastní branku a dát si vyrovnávací vlastní gól ve prospěch Grenady, protože pak mohl Barbados vyhrát v nastaveném čase zlatým gólem, jenž by se počítal za dva – a tak postoupit do závěrečných kol na úkor Grenady.

Tohoto úkolu se Barbados s úspěchem zhostil tři minuty před koncem, kdy vsítil vlastní branku a upravil stav na 2 : 2. Grenada si uvědomila, že když bude skórovat (do kterékoliv branky!), vyhne se prodloužení a postoupí, a tak zaútočila na vlastní branku s cílem dát rozhodující gól, jenž by ji bodovým rozdílem poslal do závěrečné části soutěže. Ale Barbados začal zuřivě bránit soupeřovu branku, aby nedovolil Grenadě skórovat, a vynutil si tak prodloužení. V něm pak barbadoští soupeře překvapili útokem směřujícím tentokrát na jeho branku a zaznamenali vítězný zlatý gól hned v úvodních pěti minutách. Jestli nevěříte, podívejte se na You Tube!

Tento text je úryvkem z knihy
John D. Barrow: Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) – Matematika všedního dne