Další přepisovatelný papír – s redoxními barvivy

Technologie |

Tisk znamená redukci barviva UV světlem na jeho bezbarvou formu.

Další přepisovatelný papír – s redoxními barvivy



Chemici z University of California v Riverside přišli s papírem potřeným redoxním barvivem. Změna barvy se provádí ultrafialovým světlem a obsah lze prý přepsat bez znatelné ztráty kontrastu až 20krát.

Bezpapírová kancelář je stále utopií, přitom většina dokumentů se tiskne pouze pro jednorázové použití. Následující novinka zdánlivě není nijak převratná, nicméně autoři ji dokázali publikovat v Nature Communications. Podstatou nového papíru má být to, že nevyžaduje žádné speciální inkousty. Jinak koncipované projekty přepisovatelného papíru se zatím ukázaly ekonomicky neschůdné, navíc spotřeba inkoustů neumožňovala příliš argumentovat ani ekologickými přínosy..

Nový materiál má zatím podobu plastové fólie, na které text vydrží v řádu dnů, kdykoliv se nicméně dá rychle odstranit ohřevem. Potisk fólie je tvořen redoxními barvivy typu metylénové modři, nyní lze dodávat v modré, zelené a červené barvě. Součástí povlaku jsou i nanokrystaly titanu a celulóza v roli zahušťovadla. Kombinace těchto tří složek má zajistit několikanásobnou opakovatelnost všech procesů.

Tisk znamená redukci barviva UV světlem na jeho bezbarvou formu. Papír se následně za několik (cca 3) dní zoxiduje samovolně vzdušným kyslíkem, proces lze urychlit zahřátím na 115 C – pak vše trvá několik (cca 10) minut.

Výzkumníci se snaží namísto plastových fólií potáhnout příslušnou směsí i běžný papír. V laserových tiskárnách se kvůli přichycení toneru papír zahřívá na asi 200 C, tj. mazání textu při 115 C nepředstavuje problém, nic nezuhelnatí ani nevzplane. Také je cílem prodloužit trvanlivost tisku (barviva s jinými redoxními a fotochemickými vlastnostmi, jako katalyzátor má údajně zajímavé vlastnosti např. koloidní titan s ionty barya atd.) eventuálně takto umožnit i barevný tisk.

Zdroj: ScienceDaily.com

Poznámky:
Jak ukazuje video, potisk se vytváří kopírováním (prosvícením) textu již napsaného na fólii. „Tiskne“ se tedy UV lampou. Vezmeme-li si nutnost vyrobit nejdřív matrici, pro jaké případy je to ekonomicky/ekologicky vůbec přínosné? Nebo snad nějaký laser v dnešních tiskárnách pracuje v UV oblasti, takže by se dalo tisknout na běžné tiskárně a bez toneru (zní přitaženě za vlasy)?

Video na Youtube



Úvodní foto: historicair, wikipedia, licence obrázku GFDL, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.