Podivný hokejkový graf – ne v klimatologii, ale v NHL

Matematika |

Matematika sportu představuje poměrně populární téma, o fotbal či hokej se zajímá řada lidí, kvůli sázkám se zde navíc točí i peníze. Podívejme se, jak zvláštní vliv má první vstřelený gól v ledním hokeji.

Podivný hokejkový graf – ne v klimatologii, ale v NHLSamantha Key z Pennsylvania State University (Erie) analyzovala výsledky NHL (poznámka: tady se samozřejmě hned nabízí otázka, zda v jiných hokejových soutěžích by to dopadlo stejně). Zahrnuto bylo asi 12 000 utkání, tj. cca posledních 10 let soutěže. Autorka se soustředila na první vstřelený gól a jeho vztah s celkovým výsledkem zápasu.
Výsledky: Pokud první branka padla v 1. nebo 2. třetině, družstvo, které šlo do vedení, celkově zvítězilo v 66,7 % případů. Zajímavé ale je, že v rámci prvních 40 minut bylo jedno, kdy se gól vsítí, zda třeba hned na začátku utkání nebo půjde až o gól do šatny na konci druhé třetiny.
V případě, že úvodní gól padne ve třetí třetině, vyhraje příslušné družstvo až v 79,4 % případů.
Výsledky jsou překvapivé – dalo by se čekat, že význam první branky bude s postupujícím časem růst víceméně lineárně (jak se krátí čas, kdy soupeř může výsledek otočit). Samantha Key, která sama fandí Pittsburgh Penguins, ke svému překvapení zjistila úplně jinou závislost: během prvních dvou třetin na čase prvního gólu prakticky nezáviselo. Naopak ve třetí třetině šla křivka závislosti výsledku na času úvodní branky strmě vzhůru a výsledný graf měl tedy podobu hokejky.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– Ono i to, že tým, který jako první uspěje v úvodních deseti minutách, vyhraje celkově ve 2/3 případů, mi subjektivně přijde hodně.
– Kromě prostého ubývajícího času může do hry dle původní studie vstupovat i následující mechanismus: padne-li první gól pozdě, ukazuje to, že oba týmy hrají spíše obranný než útočný hokej. Prohrávající bude muset změnit svůj styl. (Navíc oboustranná únava zvýhodňuje spíše obranu?)Úvodní foto: Slonzor, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

23.01.2015, 07:54

.... ñýíêñ çà èíôó!...

30.11.2014, 22:01

.... áëàãîäàðþ!...

28.11.2014, 07:26

.... ñïñ çà èíôó....

21.11.2014, 04:38

.... thank you!...

27.07.2014, 21:45

.... thank you....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.