Vyhledávač v přirozeném jazyce a prasečí chřipka

Medicína |

Dvě zajímavosti z dalších webů IDG.cz, obě se svým způsobem týkají Googlu. Britský matematik Stephen Wolfram stojí za projektem Alpha, vyhledávačem, který by měl být schopen reagovat na dotazy zadávané v přirozeném jazyce...
„Při demonstraci nového nástroje v Berkmanově centru pro internet a společnost na Harvardově univerzitě do něj profesor Wolfram zadal dotaz „Jaký bude hrubý národní produkt Francie, vydělíme-li jej HNP Itálie“ a nástroj nejenže odpověděl správně, ale výsledek zobrazil i formou grafu.“

Služba je zamýšlena jako konkurence Googlu, ovšem lze pochybovat o tom, že by jeho pozici dokázala vážněji ohrozit. Uvidíme, až bude spuštěna finální verze (snad již tento měsíc), demonstrační ukázka o mnohém nevypovídá. Nezdá se ale, že když něco hledáme na Internetu, pokládáme ve větší míře otázky uvedeného typu.

Computerworld.cz

Portrét Stephena Wolframa jsme přinesli v článku Nový druh vědy si době rozumí s byznysem

Druhý link: Ačkoliv se zdá, že strach týkající se prasečí chřipky je již za zenitem, Google nabízí projekt, který sleduje i tuto chorobu. Služba je založena na Google Flu Trends.

PCWorld.cz

O službě Googlu Flu Trend jsme psali již v článku Google předvídá chřipkové epidemie. A mimochodem, popularity prasečí chřipky a strachu z této choroby využívají i spammeři (SecurityWorld: Spammeři začínají cílit na prasečí chřipku). Nabídka příslušných „léků“ dočasně převýšila i nabídku medikamentů typu Viagry.

 

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.