Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


ČNB cílí inflaci pomocí Matlabu

Matlab ve verzi 2009a přidává podporu více výpočetních jader do základního modulu, v programech a aplikacích Matlabu lze nově přímo používat i třídy MS.Net (dosud se takhle dala používat jen Java). Parallel Computing Toolbox nyní umožňuje využití až osmi výpočetních jader v rámci jedné pracovní stanice (dosud to byla 4 výpočetní jádra). Nadstavba SimBiology byla rozšířena o modelování farmakokinetiky, přidány byly nové nástroje pro import klinických a experimentálních dat. Math Toolbox nyní namísto jádra Maple používá Mupad. Součástí balíku je nově Vehicle Netwok Toolbox určený pro komunikaci pomocí protokolu CAN v rámci aplikací automobilového průmyslu.

Mimochodem, ČNB i další národní banky dnes používají modul vyvinutý na Matlabu na cílení inflace. Nejnovější verzi Matlabu má podle společnosti Humusoft obvykle kolem 30 % uživatelů; zpětná kompatibilita funguje rámcově po cca 20 let na úrovni kódu přímo v Matlabu. Od určité doby Matlab umožňuje i tvorbu vlastních spustitelných aplikací pro OS, které pak lze distribuovat separátně.

Vývojové prostředí dSpace verze 6.3 podporuje nyní modelování většího množství zařízení pracujících s elektrickými pohony, takže prostředí by mělo být použitelné i pro řízení a simulace elektromobilů či větrných elektráren.

Produkt Comsol Multiphysics se vyvíjí v závislosti na partnerství uzavřeném mezi společnostmi Comsol a MathWorks (tvůrce Matlabu). Firma Comsol stáhla z trhu modul Comsol Script a od nejnovější verze Comsol Multiphysics 3.5a využívá jako preferované programovací prostředí pro modelování a řešení úloh z příkazové řádky výpočetní prostředí Matlab. Jednou z výhod produktu je možnost zahrnout do jednoho modulu fyzikální procesy více typů.

Simulační nástroj Witness ve verzi 2009 umožňuje například snadnější generování 3D scén z 2D. Výsledek lze dále editovat jak ve 2D, tak i ve 3D prostředí. (Vzhledem k univerzalitě programu by podle dodavatele zavedení pouze třírozměrného pracovního prostředí znamenalo ztrátu jedné z hlavních výhod programu – efektivity při tvorbě modelů.) Funkce Quick 3D je nyní přístupná všem uživatelům, nejenom těm, kteří mají VR modul. Uživatelé modulu VR mohou navíc takto vzniklé 3D scény kombinovat s virtuálními modely prostředí. Větší důraz je nyní kladen na použitelnost nástroje při simulacích ve farmaceutickém průmyslu, který nyní také bojuje s požadavky na vyšší efektivitu.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru