Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Chystá se 9. ročník Týdne vědy a techniky: hlavním tématem je výročí Charlese Darwina

***oznámení Tiskového odboru AV ČR

Zájmem Akademie věd ČR je co nejvíc zpřístupnit veřejnosti práci vědeckých ústavů a seznámit s jejich výsledky. Stejně intenzivně se snaží získat pro vědeckou práci nadané studenty a představit jim rozmanitost oborů, jimž se akademické ústavy věnují. Jedním ze způsobů, jak se daří tento záměr naplňovat, je právě každoroční Týden vědy a techniky. Festival, který Akademie věd pořádá již devátý podzim, je významnou popularizační aktivitou v rámci celé republiky.

Před lety začala Akademie věd v Praze otevírat některá svá pracoviště veřejnosti, postupně se ke Dnům otevřených dveří přidaly přednášky a prezentace pro středoškolské studenty. Akce se rozšířila i do dalších měst, kde sídlí akademické ústavy – do Brna, Českých Budějovic, Ostravy, Olomouce, Plzně.

Obdobně jako podporuje Akademie věd kvalitní spolupráci s vysokými školami v oblasti vědy, spojuje se s nimi i při popularizaci. Opakovaně spolupracuje s fakultami Univerzity Karlovy, s Jihočeskou univerzitou, Technickou univerzitou v Ostravě, ČVUT, byla v kontaktu s Masarykovou univerzitou, Vysokou školou chemicko-technologickou a dalšími. Program Týdne doplňují svou nabídkou další partneři, především ČEZ, a. s.

Stoupá zájem médií, ale především návštěvníků, zatímco na konci devadesátých let se zájemci počítali na stovky, v  roce 2008 jich bylo více než 25 000

 

9. ročník Týdne vědy a techniky

Otázka Jaký je náš svět? je mottem letošního ročníku Týdne vědy a techniky.

Co o něm ví biolog, filozof, jaderný fyzik, archeolog, etnolog, astronom, geolog, anorganický chemik, sociolog, genetik, historik, botanik, lingvista? Koho zajímají jejich odpovědi, jistě si vybere z programu Týdne vědy a techniky, který Akademie věd ČR pořádá letos již podeváté v několika městech republiky (České Budějovice, Brno, Hradec Králové, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Praha).

Akademická pracoviště nabízejí – někde i včetně víkendů – během Dnů otevřených dveří možnost návštěvy svých laboratoří a knihoven. Připravují pro studenty a veřejnost atraktivní programy a exkurze do prostředí, kam se běžně člověk nedostane.

Letos je na programu v sedmi městech 75 přednášek, 13 výstav, šest vědeckých kaváren, pět prezentací, tři semináře a dvě konference. Vědci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích nabízejí středním školám v průběhu Týdne vědy a techniky 26 přednášek, které přednesou přímo ve školách.

V Brně se Dny otevřených dveří uskuteční na 17 místech, v Českých Budějovicích na šesti, v Ostravě a v Olomouci na jednom a v Praze a v okolí na 55 místech.

Letošní ročník Týdne se v Praze odehraje především v budově Akademie věd ČR, Národní 3, v prostorách Městské knihovny Praha na Mariánském náměstí a v Muzeu Policie ČR Na Karlově.

Vstup na všechny akce je zdarma do vyčerpání kapacit sálů.

Všechny informace najdete na www.tydenvedy.cz

Program

Program Týdne je částečně koncipován k letošnímu výročí Charlese Darwina. Věnují se mu dvě výstavy a  tématu evoluce například i úvodní přednáška Václava Hořejšího Věda a náboženství: antagonismus, lhostejnost nebo snad plodné přátelství? (pondělí 2. 11. v 9.00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3).

V Muzeu Policie ČR v Praze se ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Praha koná pro studenty i pro veřejnost pět přednášek na téma Věda a kriminalistika: Velké katastrofy z pohledu kriminalistiky, Virtuální kriminalistická antropologie, Ochranné prvky bankovek a dokladů aneb Jak se nenechat napálit, Aplikace rychlé kamery v balistice, Mikrosvět v kriminalistice.

Knihovna AV ČR připravila v prostorách reprezentativní haly v budově AV ČR na Národní 3 cyklus přednášek a výstavu na téma Dějiny Těšínského Slezska v knižních fondech a činnosti Těšínské historické knihovny.

K  lákavým přednáškám patří tradičně ty s tématy z medicíny. Proto nechybí ani v letošním programu Týdne vědy a techniky. Společně s 1. lékařskou fakultou UK zveme v pondělí 2. 11. v 16.00 do Faustova domu na Karlově náměstí do Akademické kavárny. Diskutovat v ní bude s publikem profesor Tomáš Zima a šéfredaktora Českého rozhlasu Leonardo Luboš Veverka na téma Bez laboratoře není diagnóza ani úspěšná léčba. V Městské knihovně je na programu v úterý 3. 11. o 13.00 přednáška Kožní nádory– efekt změn klimatu? profesora Jiřího Štorka z 1. lékařské fakulty UK. Ve středu 4. 11. v 17.00 bude rovněž v Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze přednáška profesorky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu AV ČR o moderní léčbě nádorů pomocí směrovaných nanoterapeutik.

Přednášky pro studenty a veřejnost nabízejí i jednotlivé ústavy. Ústav makromolekulární chemie AV ČR připravil na Petřinách na úterý 3. 11. odpolední tříhodinovou prezentaci Polymery pro náš svět. V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR lze navštívit ve čtvrtek 5. listopadu od 9.00 nebo od 13.00 přednášku Plazma: Od energie hvězd po nové materiály.

Věda může být i show

Britský vědec Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR učí české vědce popularizovat svůj obor. Dělá to ve školách i prostřednictvím týdeníku Port, který Česká televize vysílá každou středu. Jeho prezentace Tajemství energie – alternativní zdroje, kdy atraktivní experimenty odhalují tajemství alternativních energií, je pokračováním loňské úspěšné show Tajemství CO2. Michael Londesborough, čerstvý nositel medaile Vojtěcha Náprstka, kterou mu Akademie věd ČR udělila za popularizaci vědy, i díky podpoře Britské rady v ČR předvede Tajemství energie v Praze i v Brně.

Kavárny a zahraniční hosté

I letos jsou návštěvníci Týdne vědy a techniky zváni do Akademických kaváren. V Café Science (kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6) se bude například v úterý 3. 11. od 19 h mluvit o jedlých vakcínách, které jsou nadějí nejen pro rozvojové země.

Významným hostem letošního Týdne vědy a techniky je Mark van Vugt z Velké Británie. Je profesorem sociální psychologie a organizační psychologie na Univerzitě v Kentu a na Svobodné univerzitě v Amsterdamu. Téma kavárny, kde bude diskutovat s veřejností, je Evoluční psychologie: nová teorie o sexu, společenském postavení, nakupování a televizních seriálech. Zájemci se s ním mohou setkat v Brně v úterý 3. 11. v 17.00 v Moravském zemském muzeu. V Praze se kavárna s Markem van Vugtem uskuteční ve středu 4. 11. od 18.00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3 v prostorách výstavy Darwin Now. Výstavu i kavárnu připravila Britská rada v ČR.

Nakladatelství Academia bude jako každý rok v prostorách svého knihkupectví na Václavském náměstí křtít nové knihy.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru