Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Exotické vlhy hnízdí ve středních Čechách

***tisková zpráva České společnosti ornitologické

 

Jednou z významných událostí letošní ornitologické sezóny je zcela mimořádný výskyt nejpestřejšího evropského ptáka vlhy pestré (Merops apiaster) v Čechách. Tento exoticky vyhlížející teplomilný pták je domovem především na jižní a střední Moravě, kam se rozšířil z jihovýchodní Evropy na přelomu 80. a 90. let minulého století. Pozorování v Čechách byla vždy mimořádná a hnízdění jednotlivých párů by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Až do letošního roku.
Nejprve bylo v jedné z mnoha pískoven v dolním Povltaví pozorováno téměř 30 těchto elegantních letců. Sedm vlh zde zůstalo, zbylé odlétly neznámo kam.
Postupně ale ornitologové nalezli další dvě hnízdiště na Mělnicku a jedno na Benešovsku. Zatím poslední pár se objevil na Žatecku.
„Počty hnízdících párů na Moravě se zvolna blíží ke třem stovkám a také v Rakousku a v Německu vlh neustále přibývá,“ říká Lukáš Viktora, koordinátor ochrany druhů České společnosti ornitologické a dodává: „Je proto velmi pravděpodobné, že se tento nárůst projeví i v Čechách. Letošní rok je však v tomto ohledu zcela mimořádný a vlhy nás příjemně zaskočily.“
Ornitologové proto vyzývají veřejnost, aby jakýkoli výskyt vlh hlásila do sekretariátu ČSO na e-mailovou adresu viktora@birdlife.cz, případně na telefon 777 579 542. „Vůbec nejlepším způsobem je zaznamenat takové pozorování přímo do Faunistické databáze ČSO na avif.birds.cz, kde jsou data přehledně a spolehlivě uložena,“ radí Viktora.
Vlhy jsou ptáci velikosti štíhlého drozda s modrozelenou hrudí a břichem, svítivě žlutým hrdlem a kaštanově hnědým hřbetem. Přes sytě červené oko mají široký černý pásek. Živí se větším létajícím hmyzem a proto je najdeme nejčastěji na výslunných jižních svazích stepního charakteru, ale i v polích s kvetoucími kulturami, v sadech nebo ve vinohradech. Své hnízdo si budují v šikmých písčitých nebo hlinitých stěnách podobně jako břehule nebo ledňáčci. Proto se s nimi nejčastěji setkáme v místech, kde se těží nebo těžily cihlářské hlíny, štěrk a písek. Často však vezmou zavděk i docela malou stěnou ve stráni nebo úvozové cestě.

 

Foto: Přemysl Vaněk/archiv ČSO

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru