Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak dlouho dokáže atom udržet informaci?

***tisková zpráva společnosti IBM

Způsob měření by mohl být cenným nástrojem pro studium solárních článků, kvantové výpočetní techniky a nanometrických úložných pamětí.

Vědci společnosti IBM (NYSE: IBM) zveřejnili v odborném časopisu Science převratnou techniku měření doby, během které může jednotlivý atom udržet informace. Technika umožňuje vědcům zaznamenávat, studovat a vizualizovat extrémně rychlé jevy probíhající uvnitř atomů.

První filmy zaznamenávaly pohyb pomocí rychlé sekvence snímků. Na podobném principu funguje skenovací tunelový mikroskop, který vědci laboratoře IBM Research v Almadenu používají jako vysokorychlostní kameru pro záznam chování jednotlivých atomů. Rychlost záznamu je zhruba milionkrát vyšší než bylo dříve možné. Vědci IBM v Curychu objevili skenovací tunelový mikroskop v roce 1981 a získali za to Nobelovu cenu.

Kromě možnosti lépe pochopit nanometrické jevy v solárních článcích by se tento průlom mohl uplatnit v oblasti kvantové výpočetní techniky a v technologii ukládání informací.

Kvantové počítače jsou zásadně odlišným typem počítače. Nejsou vázány binární povahou tradičních počítačů, a tak mají potenciál provádět složité výpočty, jaké dnes nejsou možné. Tento průlom nabízí vědcům účinnou možnost zkoumat proveditelnost inovativních přístupů ke kvantové výpočetní technice prostřednictvím atomových spinů na površích.

Technologie se přibližují atomovému měřítku a vědci zkoumají limity magnetického ukládání dat. Tento průlom umožňuje vědcům „vidět“ elektronické a magnetické vlastnosti atomu a zkoumat, zda se do jednotlivých atomů dají spolehlivě uložit informace.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru