Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Mamutí hemoglobin fungoval i při nízké teplotě

Na základě známé sekvence mamutí DNA získané z těl mamutů zamrzlých v sibiřském permafrostu provedli v bakteriích Escherichia coli proteosyntézu a získali tak původní mamutí protein. Postup by měl být použitelný i pro syntézu proteinů jiných vyhynulých druhů.

V porovnání s hemoglobinem současných slonů měl mamutí hemoglobin tři výrazně odlišné úseky. Když výzkumníci zkoumali, jaký měly vliv na funkčnost hemoglobinu, vyšlo jim, že díky nim byl schopen přenášet kyslík efektivně i při nižší teplotě. Jednalo se tedy o adaptaci na chladné prostředí, v němž mamuti žili. U jiných organismů schopnost hemoglobinu uvolňovat navázaný kyslík při nižší teplotě výrazně klesá.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: v českých médiích byla zpráva prezentována ve stylu, že mamuti měli „nemrznoucí krev“, což v původní zprávě není. Je to sice možné, ale teplokrevný mamut by stejně nemohl nechat příliš klesnout svoji tělesnou teplotu…? Nebo šlo o to, že mamuti nechávali poklesnout teplotu nějakých periferních částí svého těla, ale stále je bylo třeba zásobovat kyslíkem?

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru