Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Před 60 lety se vedle děrných štítků objevila i magnetická páska

tisková zpráva společnosti IBM

Společnost IBM si dnes připomíná 60 let ode dne, kdy začala využívat magnetickou pásku v IT. Odstartovala tak moderní éru elektroniky. Tato technologie umožnila velkým výpočetním přístrojům ukládat výsledky operací v digitální podobě na kotouče magnetické pásky namísto děrných štítků. Vytvořila tak zcela nový způsob, jakým zobrazovat a získávat informace z digitálních dat.

V polovině minulého století si IT společnosti kladly zásadní otázku, kam zaznamenávat výsledky svých výpočetních operací. Konstruktéři IBM se na ní rozhodli hledat odpověď v nové technologii – magnetické pásce. Ta byla dosud používána pro zachycení zvuku a slibně vypadalo i její použití pro velké počítačové systémy. Bohužel pásky nebyly dostatečně pevné. Velké kotouče s páskami poháněly silné motory, které se rychle rozjížděly i zastavovaly, takže se páska často přetrhla.

Právě tento problém se konstruktéři IBM rozhodli řešit a 21. května 1952, když společnost uváděla na trh první komerční počítač s názvem IBM 701, představili i úložný systém, jenž znamenal naprostý přelom ve využití magnetické pásky. Problém s přetrháváním pásky vyřešili „vakuovým sloupcem“, který mírně natahoval část pásky mezi dobou přístupu. Vytvářel tak vlastně jakousi vyrovnávací paměť, díky níž se páska dokázala vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Inovace se rozšířila napříč odvětvím a odstartovala moderní éru výpočetní techniky.

Magnetická páska se využívá dodnes, mimo jiné třeba v televizním vysílání. Přední řecká televizní společnost AlphaTV provedla souběžně s 60. výročím magnetické pásky generální opravu své úložné infrastruktury, k níž použila vysoce výkonné a vysokokapacitní pásky od IBM. Ty jí umožňují rychlejší přístup k videím a umožňují ukládání více videí v podstatně menším prostoru. Přechod stanice AlphaTV na úložné řešení IBM podtrhuje význam a hodnotu výzkumu v oblasti magnetické pásky, který probíhá od „revolučního“ roku 1952.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru