Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


V ČR se poprvé objevil netopýr jižní, žije ve Středomoří

tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zde zaznamenali hned dva jedince, na oba upozornili obyvatelé města. Jedná se o zatím nejsevernější doložený výskyt tohoto druhu v Česku. Jelikož tito savci žijí v koloniích, dá se předpokládat, že jich je ve městě více.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v ČR, kde byl netopýr jižní nalezen,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Dospělý samec i netopýří slečna

Netopýr jižní je příkladem synantropního druhu, vyskytuje se tedy v blízkosti lidí. S nimi se dostali do kontaktu i oba olomoučtí jedinci. V jednom případě se jednalo o samce nalezeného na Dolním náměstí. „Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po pár dnech uhynul,“ uvedl Tošenovský. Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k netopýří slečně. „Jednalo se o mladou samičku, která se narodila v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z AOPK ČR.

Na otázku, proč se tito drobní letouni dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Areály výskytu některých netopýřích druhů se často poměrně významně mění. Dokladem toho je třeba další druh rodu Pipistrellus – netopýr parkový. Zatímco zhruba před 20 lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké „návštěvníky“ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru