Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Teorie her předpověděla aliance krkavců

Výzkumníci se domnívají, že dokážou předvídat, za jakých okolností se toto chování objeví. K výkladu posloužily modely používané původně v ekonomii k analýze finančních trhů.

Krkavci se v této oblasti živí především zdechlinami větších zvířat (to tak být nemusí; mohou i aktivně lovit menší tvory cca do velikosti zajíce). Dospělí jedinci žijí jako obvykle žijí párově a mají teritoriální chování. Po potravě pátrají jednotlivě a proti jiným krkavcům jsou svůj nález hotovi bránit ve rvačce.

Nespárovaní mladí ptáci sice společně „hřadují“, ale potravu také hledají na vlastní pěst a pokouší se ji bránit s pomocí rodičů. Ne tak v severním Walesu. Zde se mladí ptáci spojují do spolupracujících skupin. U krkavců nebylo toto chování, typické pro jejich příbuzné (havrany, kavky…), dosud zaznamenáno. Proč se na jednom místě vyskytuje, ale jinde ne?

Matematické modely teorie her posloužily k hledání odpovědi, kdy je spolupráce výhodná a kdy ji tedy přírodní výběr bude podporovat. Z modelu vyplynulo, že týmová spolupráce má smysl tam, kde skupina může každý den sledovaný prostor systematicky prozkoumat – což odlesněná krajina Walesu umožňuje. Druhou podmínkou je větší dostupnost potravy – a i to odpovídá skutečnosti, protože ve zkoumané zemědělské krajině se mršiny hospodářských zvířat vyskytují častěji než v „přírodních“ oblastech.

Zřejmě stačí, aby obživa ve skupině byla zhruba stejně výnosná; v takovém případě selekce toto chování upřednostňuje, protože při něm současně může dojít k nalezení partnera. Výběr partnera je pro kravce důležitý, protože tvoří trvalé páry a společně pečují o potomstvo, samec občas i sedí na vejcích atd. Je to tedy často volba na celý život.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: Raven z originálu je v tomto případě skutečně krkavec, nikoliv havran.

Obrázek: Naturgeschichte der Vögel Mitteleuropas, 1905, výřez

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru