Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Cesta do světa netopýrů (2)

Následující text byl původně plánován jako rozhovor, bohužel se však nezdařila jeho autorizace. Proto zde text uvádíme anonymně ne ve formě rozhovoru, ale spíše jakýchsi střípků – s výslovnou omluvou za případné nepřesnosti či rovnou bludy. (Podobných materiálů se nahromadila celá řada, otázkou však zůstává, zda mají být na Science Worldu publikovány. Na jednu stranu se nejedná o texty příliš seriózní, mohou obsahovat chyby, na druhé straně je ale možná škoda je jen tak zahodit. Uvítáme váš názor.)

(pokračování/dokončení předešlé části, viz http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/166E0153D7041148C125706D00288F96)

Jak vlastně vznikla plodožravost nebo naopak upírství, tedy pití krve? Pokud jsou netopýři příbuzní hmyzožravcům, člověk by u nich očekával jako původní právě tuhle strategii…
Podle všeho byli letouni původně výhradně hmyzožraví. Někteří se pak zřejmě začali specializovat na sbírání hmyzu z kůže spících teplokrevných živočichů nebo z plodů rostlin. V další fázi pak zcela změnili jídelníček. Ale existují i jiné modifikace původní strategie – třeba lov ve velkých výškách, lov nelétavého hmyzu nebo mrchožravost.

viz také článek Evoluční tlaky netopýrů – krev hmyz a nektar
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/61F8F5C78A50A5FBC1256FBF0039C021

Upíří altruismus
Jihoameričtí netopýři sající krev nám splývají s všemožnými monstry a nadpřirozenými příšerami. Už jen ten název – říká se jim upíři. Známý evoluční biolog a popularizátor Richard Dawkins ale ve své knize Sobecký gen naopak zdůrazňuje, že společnost netopýrů-upírů je ve skutečnosti plná altruismu. Netopýři, kterým přeje štěstí, dokáží za noc vypít až dvakrát tolik krve, kolik sami váží. Takový netopýr pak nedokáže ani vzlétnout a musí se pak do společného úkrytu doplahočit pěšky. Zde se přecpaní netopýři o krev ochotně dělí s méně šťastnějšími kolegy – část krve pro ně prostě vyvrhnou. "Upíři se tak mohou stát nositeli přijatelného moderního mýtu o sdílení, mýtu o vzájemné spolupráci," píše Dawkins. Nejúspěšnějším druhem upířích netopýrů je Desmodus rotundus, který se asi i díky této schopnosti spolupracovat rozšířil z jižní Ameriky dnes až k hranicím USA. Ztráta krve po kousnutí upířím netopýrem nemůže člověka (ani hospodářská zvířata) ohrozit, problémem je však možný přenos chorob, především vztekliny.

Lze netopýry chovat v zajetí?
Lze to, ale obecně to nelze doporučit. Je to poměrně náročné, mj. i proto, že takový netopýr toho vzhledem ke své velikosti docela dost sežere a musíte ho navíc krmit speciální potravou – třeba moučnými červy. Nemůžete také očekávat, že se byť i nějakým způsobem "ochočený" netopýr bude ke svému pánovi chovat jako domácí pes. Kdybyste ho nechali proletět, nejspíš se vám už nevrátí. Přece jen – netopýr žije v úplně jiném smyslovém světě než člověk, namísto našich převážně vizuálních map by se dalo říct, že se pohybuje v jakési podivné říši ozvěn…

Chov netopýrů v zajetí (názor, který přidal Igor Koropecký k článku 16.07.04)
viz http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/komentare?OpenForm&71BDE623F4F26181C1256ED100509EC7&All
S choven ochočeného netopýra v domácnosti jsem se setkal v dětství, tj. před nějakými čtyřiceti lety. Pán který ho choval ho měl naučeneého, že mu přilétal pro potravu do ruky, ale když si tak zpětně probírám péči je celkem logické, že dlouho v zajetí nevydržel. Každopádně mi utkvělo, že byl snadno ochočitelný a při modernějším pojetí chovu (navrhoval bych asi důsledné zbavení parazitů a pestřejší stravu-kolega používal převážně moučné červy) by to mohl být velmi zajímavý chovanec.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru