Kuriozity sexuální konkurence

Biologie |

U blanokřídlého hmyzu jsou známy případy, kdy se samcům po kopulaci láme penis, který má následně fungovat jako jakási „ucpávka“, bránící samici v dalším páření. To ovšem není zdaleka nejkurióznější způsob, jímž mohou samci vést válku proti jiným samcům.




U blanokřídlého hmyzu jsou známy případy, kdy se samcům po kopulaci láme penis, který má následně fungovat jako jakási „ucpávka“, bránící samici v dalším páření. Cenou za tuto zbraň je vlastní život, navíc jiní samci i samotné samičky mají své protistrategie. To ovšem není zdaleka nejkurióznější způsob, jímž mohou samci vést válku proti jiným samcům.

Parazitický červ Moniloformis používá umí vylučovat hmotu s vlastnostmi podobnými cementu. Zajímavé je, že tuto hmotu používají nejen na obalení genitálií samičky (po páření), ale stejně tak i na konkurenční samce, kterým tím účinně brání v rozmnožování. Je sice možné, že se jedná o „chybu mechanismu“ a červi prostě špatně rozpoznávají obě pohlaví od sebe (v dospělosti žijí v temném prostředí hlodavčích střev), pravděpodobně se však jedná o evoluční strategii.

U afrických štěnic jdou tyto praktiky ještě dále. Samci mají vyvinuté jakoby samičí pohlavní orgány; kalkulují, že si je jiní samci spletou a uloží jim do váčku svůj spermatický balíček. Tímto způsobem vyjdou naprázdno a je o konkurenta méně. U druhů, kde samečci své spermatické balíčky nechávají volně a zkouší, zda je samice sebere, samci nalezené ničí vaky ničí. Samozřejmě, že přitažlivost této strategie se zvyšuje u druhů, kde tvorba spermatického balíčku trvá delší dobu.

Zdroj: Olivia Judsonová: Sexuální poradna dr. Tatiany pro všechna živá stvoření, Argo a Dokořán, Praha 2003

Poznámka: nedají se takto vysvětlit mnohé praktiky v živočišné říši, které se jinak interpretují jako „homosexuální“ (cíl: zbavit konkurenta spermatu, připravit ho o čas, který by mohl využít k páření se samičkami apod.)? To samozřejmě platí pouze pro případy, kdy se nejedná o homosexualitu výhradní. Nicméně: popsané případy se týkají druhů evolučně pořádně vzdálených, homosexualita ptáků či šimpanzů bonobo se tedy takto vysvětlovat asi nedá.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.