Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Lední medvědi možná pocházejí z Británie

 Mezinárodní tým vědců tvrdí, že ženským předkem všech současných ledních medvědů byla samice medvěda hnědého, která žila na území dnešní Velké Británie nebo Irska. Nový druh měl vzniknout na vrcholu poslední doby ledové, cca před mezi 20 a 50 tisíci lety, možná blíže horní hranici. Tehdejší klima zde zřejmě vedlo ke vzniku malé populace, která je předpokladem pro vznik nového druhu.

Dřívější výzkumy naznačovaly, že pramáti ledních medvědů mohla žít před pouhými 14 000 lety někde na ostrovech u Aljašky, nová zjištění založená na porovnávání mtDNA ale mění místo a vznik druhu posouvají dále do minulosti. Zajímavé by bylo, jaké (jak odlišné) výsledky by se získaly porovnáním chromozomu Y nebo reprezentativního vzorku z celého jaderného genomu…

Za relativně krátkou dobu se lední medvěd oproti svému předkovi pořádně změnil, a to nejen vzhledem, ale i způsobem života (hlavní rozdíl je v tom, jak velkou roli hraje u obou druhů plavání/voda).

Nakonec pokud budeme věřit tomu, že ledního medvěda ohrožují klimatické změny (je to spíše banálnější, mnohem větší hrozbou jsou lidští lovci), mohl by nastat zajímavý scénář. Teritoria ledního a hnědého medvěda by se začala překrývat a oba druhy opět ve větší míře křížit, jednou oddělené druhy by se třeba opět slily… K občasnému křížení dochází už dnes.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– V Británii a Irsku dnes žijí medvědi? Nebo je k dispozici nějaká DNA z fosilií?

– Grizzly a kodiak se řadí mezi hnědé medvědy. Člověk by předpokládal, že lední medvěd vznikl spíše z nich než z našich evropských míšů (kvůli velikosti).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru