Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Perlička: Lidé, kteří nemusí pít

Je to možné? Skutečně může existovat kmen, jehož členové po většinu roku vůbec nepijí vodu? A nadto v prostředí horké tropické pouště? Ano, takoví lidí skutečně dokáží přežít.

Jedná se o určité skupiny Křováků (Sánů), tedy rasy, která dříve obývala velkou část Afriky, ale po příchodu bantuských zemědělců byla vytlačena do pouštích oblastí nejjižnějšího afrického cípu.
Sánský kmen Gwi přitom dodnes obývá oblast vrcholně pustou, nejsušší část pouště Kalahari. V době srážek žijí kmeny v relativně velkých tlupách kolem sezónních nádrží, když však udeří sucho, rozpadnou se na malé skupinky. V oblasti přitom scházejí stálé zdroje vody.
Gwi jsou po většinu roku pravděpodobně jediným kmenem, který dokáže přežít bez vody, již by mohl pít. Jediným zdrojem vody je pro ně přitom hořký meloun tsamma a plody sukulentních rostlin.
Paradoxně, sousední křovácký kmen Kungů, který obývá vlhčí část pouště, žije údajně velmi blahobytně. K sehnání obživy stačí minimum času, především díky všudypřítomným oříškům mongongo.

(Zdroj: Richard Leakey a Roger Lewin: Lidé od jezera, Mladá fronta, Praha, 1984)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru