Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Proč se vyplácí maso z vody?

Je efektivnější produkce masa v případě suchozemských nebo vodních zvířat? Dobytek určený na maso bychom kupodivu mohli chovat spíše ve vodě…

Vysvětlení tohoto faktu je poměrně jednoduché. Suchozemské organismy jsou nuceny velkou část energie vložit do boje s gravitací. Hustota těla vodních živočichů je ovšem blízká hustotě vody a oni se tedy vznášejí jakoby ve stavu beztíže; větší část potravy proto využijí k vlastnímu růstu. Ryby a vodní bezobratlí jsou navíc studenokrevní a nepotřebují vydávat energii ani na udržení teploty. Kapr tak může přeměnit dodanou potravu na vlastní maso jedenapůlkrát rychleji než kuře nebo prase. Perloočky by zase údajně dokázaly rychle produkovat bílkoviny, jejichž složení by nebylo daleko od sóji (přičemž produkční rychlost v případě perlooček by byla až desetinásobná).

(Zdroj: Edward Wilson: Rozmanitost života, Nakladatelství Lidové noviny, Praha, 1995)

Wilson v této souvislosti doporučuje jako velmi efektivní prostředek pro živočišnou výrobu tzv. akvakulturu – chov ryb či vodních měkkýšů v umělých rybnících. Takový postup je mnohem efektivnější, než lov v přirozeném prostředí, který však prozatím převládá. Umělé rybníky přitom existují již asi 4 000 let…

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru