Viry mohou mít i imunitní systém

Biologie |

I když viry většinou nepokládáme za živé, nové zjištění představuje argument pro ty, kdo věc vidí opačně.

Viry mohou mít i imunitní systém



Kimberley D. Seed a Andrew Camilli z Tufts University School of Medicine dospěli k překvapujícímu závěru z titulku – alespoň u bakteriofágů.
V Nature publikovali oba vědci článek o tom, že bakteriofág získal imunitní systém (přesněji řečeno – geny kódující proteiny s příslušným fungováním) krádeží svému hostiteli. S pomocí nových genů pak dokáže účinněji na bakterii parazitovat, tj. odrážet její imunitní protizbraně. Toto chování bylo zaznamenáno u fágu, který napadá bakterii způsobující choleru (Vibrio cholerae).
Pořádně se neví, jak virus k vlastnímu imunitnímu systému přišel, tj. např. před jakou dobou se krádež genů uskutečnila. Známo není ani to, nakolik si virus příslušné geny následnou selekcí upravil pro specifické vlastní potřeby; když byl nicméně z genomu vystřihnut, fág cholerový bacil infikovat nedokázal.
I když viry většinou nepokládáme za živé, nové zjištění představuje argument pro ty, kdo věc vidí opačně (samozřejmě jde do značné míry o arbitrární „zaškatulkování“).
Viry účinně zabíjející bakterie by se mohly ve stále větší míře uplatňovat v medicíně – s tím, jak např. vzrůstá rezistence bakterií vůči antibiotikům a obdobným prostředkům. U virů napadajících složitější organismy zatím popsané chování pozorováno nebylo (zde by naopak hrozil vznik zabijáckých supervirů).

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Viz v této souvislosti také nedávné tvrzení, že alespoň obří viry představují nikoliv uprchlou DNA, ale samostatnou čtvrtou říši života (vedle bakterií, archea a eukaryot)



Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

28.07.2014, 04:46

.... hello!...

27.11.2013, 05:05

[...] Jak Søren Overballe-Petersen uvádí, DNA se po smrti buňky rychle rozpadá na malé fragmenty, přenášet se tímto způsobem nedají velké kusy genomu, ale jen jakási „drť“. Fragmenty obvykle neobsahují celý gen, spíše tedy mohou být použité jako regulační sekvence, promotor, nebo se nějak propojit s kódující sekvencí bakterie. Kousek virové DNA může bakterii zase naučit příslušný virus rozpoznávat a budovat si proti němu imunitní odezvu (ano, imunitní systém je skoro všudypřítomný, viz např. nedávný článek). [...]

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.