Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Čína chce postavit nové jaderné reaktory za 61 miliard dolarů

***oznámení České nukleární společnosti

Čína plánuje postavit do roku 2020 kolem třiceti nových reaktorů. Náklady mají dosáhnout 450 miliard juanů (61miliard amerických dolarů). Experti ale odhadují, že počet nových reaktorů se ještě výrazně zvýší a Čína se stane jejich největším provozovatelem na světě. Tato země si nyní osvojuje nejnovější technologie v jaderné energetice a s novými zkušenostmi se může stát významným exportérem zařízení pro jadernou energetiku.

V posledních letech čínský průmysl dokázal rychle převzít nejnovější technologie ve strojírenství, elektrotechnice, elektronice, dopravě apod. Zahraniční investice pomohly urychlit technický vývoj a čínské podniky zakrátko zaplavily svět vlastními výrobky. To se podle expertů může opakovat i v energetice.
Letos Čína uzavřela dohody se společnostmi Westinghouse a Areva o dodávkách nejnovějších typů jaderných elektráren. Americká společnost Westinghouse v Číně postaví a uvede do provozu čtyři nové reaktory typu AP1000. Jde o první nový reaktor této firmy po dlouhé přestávce od roku 1987 a zároveň o první dodávku této firmy do Číny. Westinghouse doufá, že tato dodávka poslouží jako referenční pro nabídku americkým energetickým firmám v plánované renesanci jaderné energetiky v USA. Provoz reaktoru AP1000 v Číně má potvrdit jeho vysokou efektivnost, spolehlivost a bezpečnost. Francouzská Areva podle smluv uzavřených koncem listopadu 2007 dodá Číně dva svoje nejmodernější tlakovodní reaktory včetně jaderného paliva za 8 miliard eur.
Podle některých odborníků ale nová technologie poslouží i Číně, která se snaží ve výrobě energetických zařízení dosáhnout nezávislosti na zahraničních dodávkách. Tamní experti již vyjádřili názor, že právě reaktor AP1000 se stane základem pro další vývoj čínských jaderných technologií.
Čína dosud nakupovala jaderné reaktory v zahraničí, a to včetně kanadských a ruských dodávek. Zároveň ale provozuje jaderné reaktory vlastní konstrukce. Schopnost výrobců čínských energetických zařízení potvrzuje fakt, že loni dokázali v průběhu 12 měsíců uvést do provozu tepelné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 100 GW. V příštích letech mohou tento výkon zopakovat i v jaderném oboru a zároveň se stát významnými vývozci těchto zařízení .

Zdroj: IHT, Bloomberg

autor Václav Hanus, prezident ČNS


 
 
Nahoru
 
Nahoru