Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jazyky bez čísel snad skutečně existují

Pirahové žijí u řeky Maici (přítok Amazonky) v malých skupinách, kde bývá mezi 10-15 dospělými. Jejich jazyk obsahuje údajně jen tři slova pro určení kvantity:
Hoi: málo
Hoi (jiné hoi s jakýmsi apostrofem): trochu více
Baagiso: Hodně, nebo něco jako „spojení“, „příčina, které propojuje věci“

Everett tvrdí, že takových skupin/jazyků je opravdu na světě známo jen několik (asi Hoi č. 1 :-)). Zásadní však má být, že jazyk dle Everetta opravdu určuje naši schopnost myslet.

Nejprve trochu historie příslušného zkoumání. Dosavadní výsledky u Pirahů byly protichůdné, některé testy nasvědčovaly, že si nedokáží poradit s čísly většími než 3, jiné to popíraly. Everett příslušné pokusy provedl znovu a zjistil dost šokující věci: Lidé opravdu nedokázali udělat one-to-one korespondenci, tj. vybrat např. z hromady tolik míčků, jako bylo cívek nití.
Opačné výsledky v některých skupinách Pirahů měl zřejmě na svědomí americký misionář Keren Madora (spoluautor příslušného článku v časopisu Cognitive Science), který zde působil 33 let. S Pirahy mluvil tak, že v jejich jazyce jakoby vytvořil další čísla. Lidé, kteří byli v kontaktu s misionářem, pak v testech dosahovali výrazně lepších výsledků. Everett z toho vyvozuje, že značná část myšlení je natvrdo ovlivněna přímo jazykem, nikoliv „obecnou kulturou“ (kterou třeba misionář ani sám o sobě nezměnil, respektive se za 3 desetiletí třeba změnila i v jiných skupinách Pirahů).

Zdroj: Eurekalert

Poznámky:
– Jistě se najde nějaký kulturní relativista, který bude tvrdit, že dotyční by se počítat učit neměli, protože čísla nás zotročují („numerocentrismus“).
– Přese všechno se o popsaných jevech dá trochu pochybovat. Nechtěli třeba dotyční výzkumníky vodit za nos, dělat ze sebe blbečka je konec konců docela zábavné… (zvlášť pokud pokračuje experiment, za nějž se třeba dostává odměna?). Nakolik Everett tak „divnému“ jazyku rozuměl, aby sdělil Pirahům, co po nich vlastně chce?
– No a pokud navíc víme, že abstraktní koncept čísla mají i třeba krkavcovití ptáci, pak je to už vůbec divné. Není možné, že chudoba jazyka je následkem kognitivní poruchy/absence nějakého výživového faktoru, ve stylu nedostatku jódu u značné části středověké vnitrozemské evropské populace? Konec konců izolované populace obývají právě chudá území, kam jsou vytlačeny těmi úspěšnějšími… Zde je ovšem protiargument, že Pirahové se základy počítání naučit dokázali.
– Fantaskní možnost, jako z J. L. Borgese – zákaz čísel původně jako důsledek nějakého rituálního tabu?
– Každopádně to je sotva tak, že jazyk Pirahů nám může něco říci o počátcích lidských jazyků. Předkové Pirahů téměř jistě mluvili jazykem, v němž se číslovky používaly.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru