Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Potomci Muže z ledovce mezi námi

K číslu se dospělo následujícím způsobem. Výzkumníci z Lékařské univerzity v Innsbrucku požádali obyvatele Tyrol, aby poskytli vzorky své DNA. Celkem se takhle sešlo 3 700 vzorků od mužů-dárců krve. Z nich 19 mělo stejnou (a jinak prý krajně nepravděpodobnou) mutaci jako člověk, který v Alpách zahynul kolem roku 3300 př. n. l.
Číslo 19 se vzhledem k počtu vzorků zdá být až neuvěřitelně vysoké (kolik by to bylo pro celé Tyroly a kolik pro další okolní země?). Vědci ovšem upozorňují, že nemusí jít o potomky přímo Ötziho, ale i o potomky jeho blízkých příbuzných.
Zpráva obsahuje další informaci – podle jiných genetických dat dotyčný pocházel ze Sardinii. Už v eneolitu tedy prý v Evropě existoval čirý pohyb lidí. Ötzi mohl být například i voják/žoldnéř, jak o tom ostatně svědčí i to, že byl ozbrojen (měděná sekera mohla mít v eneolitu docela velkou cenu) a zahynul v boji (ať už finální příčinou smrti mohlo být cokoliv, třeba umrznutí). Může to být ale i tak, že Ötzi sám žil celou dobu v oblasti Alp a s lidmi z jižnějších oblastí měl společné předky. Ostatně podle knihy Konrada Spindlera Muž z ledovce (Mladá fronta 1998) mohl být Ötzi polokočovným pastýřem (bačou). Na rozdíl od většiny současných Evropanů trpěl laktózovou intolerancí – to aby to bylo celé ještě zamotanější.

Zdroj: Phys.org a další
Viz také: Střípky o ledovém muži

Podle Wikipedie genetická analýza muže z ledovce vypadá takto:
chromozom Y – odkazuje dnes na jižní Korsiku
mitochondriální DNA – dnes se podobná v Evropě prakticky nevyskytuje
zbytek DNA – odkazuje na dnešní izolované populace na Sardinii a Korsice
Podle některých tvrzení měl dokonce Ötzi oproti současným Evropanům vyšší podíl genů neandrtálců.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru