Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Wales je spojen s Anglií, Skotsko nikoliv

Výzkumníci z MIT, Cornell University a University College London se údajně dostali až k datům o 95 % hovorů, samozřejmě anonymizovaných. Celkem 12 miliard telefonátů zachycovala data ze soukromé i firemní sféry.

Ukázalo se, že množiny častěji spojovaných míst obvykle dobře korespondují s administrativním dělením země. Velkou koncentraci hovorů se bez ohledu na toto členění podařilo zaznamenat například v oblasti pásu táhnoucího se západně od Londýna. Z hlavního města se tímto směrem rozprostírá „propojená oblast“.

Velký rozdíl je mezi Skotskem a Walesem. Pouhých 23,3 % hovorů uskutečněných ze Skotska směřuje „ven“, naopak mezi Walesem a Anglií žádná výraznější hranice neexistuje, a to bez ohledu na historické, národnostní, jazykové, kulturní či jakékoliv jiné odlišnosti obou zemí.

Autoři výzkumu samozřejmě nezamýšlejí na základě takovýchto map „ekonomické geografie“ navrhovat změny politických hranic, ale jednou by k tomu dojít mohlo. Nakonec to lépe odpovídá reálně probíhajícímu životu než direktivní nakreslení hranic shora nebo historické důvody. Samozřejmě by to pak chtělo zahrnout i přenos dat Internetem, mobilní komunikaci apod. (co z toho lze s rozumnou přesností a dostatečně jednoduše zjistit?). Každopádně by ale společenské vědy mohly s pomocí podobných nástrojů získat pro své závěry lepší kvantitativní vstupní údaje…

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámka: Bohužel schází informace o tom, za jak dlouho se těch 12 miliard hovorů uskutečnilo (těžko hádat, když už v osobní komunikaci asi jasně dominují mobily či Skype apod.).

Na podobné téma viz také: Jak obíhají dolarové bankovky?

Podobné „mapy/sítě“ se dají sestavovat mnoha různými způsoby. Nakolik si budou výsledky získané různými metodami odpovídat?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru