Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Zemědělství může zachránit jen GMO

(Poznámka: V našich zemědělských šířkách to může být naopak – viz článek Průmyslovým zemím může globální oteplování prospět)

V časopisu Science proto vyšel článek rozsáhlého vědeckého týmu (hlavní autorka Nina Federoffová z Penn State University, vědecká poradkyně Hillary Clintovoné), v němž vyzývají k radikální proměně zemědělství. Je třeba rychle nasadit genetické modifikace a další biotechnologie, jinak budou celé tropy brzy hladovět. Oteplování by mohlo v příštích 50 letech snížit zemědělské výnosy v tropech o 20-30 %. Při vyšší teplotě bude méně účinně probíhat fotosyntéza, negativně se kolem rovníku projeví i pokles srážek (Poznámka: Ale proč? Vyšší teplota by měla znamenat i vyšší odpar a více vody v atmosféře – a tedy i více dešťů?). Ale i když pomineme klimatické změny, dalším negativně působícím faktorem je populační exploze. V roce 2050 může na Zemi žít až 9 miliard lidí. K jejich obživě bude potřeba, aby se zemědělská produkce v tropických oblastech zdvojnásobila.

Stávající metody („zelená revoluce“) založené hlavně na klasickém šlechtění nových odrůd a vývoji hnojiv zajistily v posledních 20 letech růst výnosů v průměru o 2 % za rok, jenže potenciál těchto postupů již naráží na své meze. Autoři vidí řešení v rychlejším zavádění geneticky modifikovaných plodin i další biotechnologií, ale také v koordinovanější spolupráci mezi výzkumem a komerční sférou, respektive mezi soukromými a veřejnými výzkumnými projekty. Legislativní zacházení s GMO by podle článku obecně mělo vycházet z vědeckých poznatků, ne z fóbií.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru