Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Další @home projekt, tentokrát český a matematický

***tiskové oznámení VUT Brno

Přes stále rychlejší počítače není výjimkou, že na některé vědecké problémy jsou stále pomalé. Díky internetu může ale pomoci každý z nás.

Řadu úloh je totiž možné a vhodné řešit distribucí výpočtů na počítače laiků, kteří si na ně jen stáhnou příslušnou aplikaci. Mezi typické úlohy řešené tímto způsobem patří analýza velkého množství statistických dat, zpětné inženýrství DNA, modelování struktury proteinů nebo zkoumání vesmírného vlnění na přítomnost rádiového signálu mimozemšťanů, což je úkolem zřejmě nejznámějšího projektu SETI@home provozovaného Kalifornskou univerzitou v Berkeley od roku 1999.

Právě nyní se rozbíhá nový projekt Wieferich@home, který je z naší české dílny a vznikal na Západomoravské vysoké škole v Třebíči a Vysokém učení technickém v Brně. Jeho úkolem je najít třetí tzv. Wieferichovo prvočíslo, která mají řadu pozoruhodných vlastností a poprvé byla zkoumána německým matematikem Arthurem J. A. Wieferichem (1884-1954) v souvislosti se slavnou Fermatovou větou. Přestože ta je dnes již dokázána, ukazuje se, že význam Wieferichových prvočísel je mnohem větší, mimo jiné jsou známy aplikace v asymetrických kryptografických systémech. Přitom známa jsou dosud pouhá dvě Wieferichova prvočísla: 1093 (objevil W. Meissner v roce 1913) a 3511 (N. G. W. H. Beeger v roce 1922). Není ani známo, zda Wieferichových čísel je nutně konečně mnoho. Dostupná časopisecká literatura uvádí, že zhruba do řádu 10 na 15 (biliarda) neexistuje další Wieferichovo prvočíslo kromě zmíněných dvou; horní hranice se pochopitelně s nasazením výpočetní techniky bude dále posouvat, což je i úkolem projektu Wieferich@home.

Webové stránky projektu jsou http://www.elmath.org. Nainstalováním aplikace nebrzdíte chod svého počítače ani nejste nijak omezeni ve své práci. V době, kdy by počítač byl jinak nečinný, vám ale nyní bude testovat prvočísla z přiděleného intervalu, zda jsou Wieferichova. Můžete si přitom i zajímavě zasoutěžit: ať už jako jednotlivci nebo vytvářením týmů. Možná právě váš výpočet bude pro vědu podstatný.

Bc. Jan Dobeš, autor softwaru
Doc. Mgr. Miroslav Kureš, Dr., matematik (Vysoké učení technické v Brně)

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru