Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Gejzíry na Marsu tryskaly až kilometry vysoko

pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Pozemské gejzíry jsou „poháněny“ buď vodní párou, nebo podobně jako pěnící pivo rozpuštěným oxidem uhličitým. Na Marsu se uplatňovala v minulosti druhá možnost, a to podle všeho s mnohem větším efektem než na Zemi.

Takové gejzíry například v Yellowstonu stříkají do výšky tak 45 metrů. Marťanské je hravě překonaly, jejich rychlost mohla být až 400 km/h a výše výtrysku řádově kilometry; stejně tak okolí v řádu kilometrů poprášily padajícím vodním deštěm – respektive spíše roztokem oxidu uhličitého, který při teplotě kolem –70 C dopadal zmrzlý v podobě ledových krup.

K obřím erupcím podle všeho docházelo na místech, odkud se z pod povrchu vyvalily i největší marťanské řeky, jejichž průtok mohl až stokrát překonávat Amazonku – tam, kde přesycený roztok oxidu uhličitého dokázal proniknout na povrch. A to z velké hloubky, možná až 4 kilometry pod povrchem. V takovéhle hloubce byl pořádný tlak, což zase způsobilo vysokou rozpustnost CO2 a obrovský tlakový rozdíl oproti povrchu Rudé planety.

To vše ukazuje, že tyto procesy neprobíhaly na rozdíl od Yellowstonu na Marsu nějak pravidelně/uspořádaně, ale měly značně kataklyzmatický charakter. Výška, které gejzír mohl dosáhnout, byla oproti Zemi samozřejmě ovlivněna také nižší gravitací a podstatně menším odporem řídké marťanské atmosféry.

Takové jsou alespoň závěry, které učinil Alistair Bargery a jeho tým z univerzity v britském Lancasteru na základě sedimentů v okolí dávných marťanských „pramenů“.

Zdroj: New Scientist

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru