Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak se tisknou kosti a nanočástice měřící krevní tlak

Dvě zajímavosti na téma moderní technologie a medicína: Kostní implantáty možná půjde tisknout na tiskárně a implantované nanočástice oxidu zinečnatého by mohly hlídat změny krevního tlaku.

Implantáty, které by mohly pomáhat v růstu a obnově kostí, by se v budoucnu mohly vyrábět docela kuriózní metodou, kterou představil tým z montrealské McGill University. Na hydorxyapatitový povrch vědci postupně nanášeli kapičky suspenze fosforečnanu vápenatého Ca3(PO4)2 ve vodě, až vytvořily několik vrstev na sobě. Došlo k reakci vedoucí ke vzniku dihydrogenfosforečnanu vápenatého Ca(H2PO4)2, který posléze vyschl a ztvrdl do jakéhosi pórovitého 3D lešení.
Tento materiál lze vložit na místo chybějící kosti. Kostní buňky jím budou postupně prorůstat a původní materiál se v prostředí organismu bude velmi pomalu rozpouštět. Zajímavé je, že suspenze by se na podklad údajně dala tisknout de facto na obyčejné inkoustové tiskárně.

Zdroj: New Scientists

Tým z Georgia Institute of Technology, který vedl Zhong Lin Wang, přišel z myšlenkou využít pizoelektrického jevu u nanodrátků oxidu zinečnatého. Aby nanodrátky vykazovaly pizoelektrický jev, je třeba je nejprve ohnout. Toto „zařízení“ je velmi citlivé a dokáže registrovat sílu až 10 na –12 N (což je v řádu sil, které stačí tak na rozmotání vlákna DNA).
Idea využití počítá s tím, že by drátky byly implantovány do krve. Změna tlaku by odpovídala jejich ohýbání a vzniku pizoelektrického jevu, který by se zaznamenával jako změna elektromagnetických vlastností. Výstup by mohl být zobrazován například na hodinkách. Senzory by navíc mohly získat energii třeba z lidského pohybu a obejít se tak bez dodatečné baterie.

Zdroj: New Scientist

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru