Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kam poletí New Horizons po Plutu

O New Horizons nebylo v poslední době zase tak moc slyšet. To se brzy změní, protože po několikatýdenní odmlce začnou přicházet další fotografie z průletu. Zasílání dat a fotografií je nyní hlavním úkolem sondy. Jakmile to bude příští rok dokončené, přejde New Horizons opět do stavu hibernace a to až do průletu okolo dalšího objektu.

New Horizons měla podle plánů prolétnout nejen okolo Pluta ale také alespoň okolo jednoho dalšího objektu Kuiperova pásu. Vybrat takového kandidáta není úplně snadný úkol. Potřebujete ideálně objekt, který není úplně nejmenší, protože průlet kolem něj proběhne ve vzdálenosti zhruba 12 tisíc kilometrů. To je zejména proto, že rychlost průletu je velká, takže při nižší vzdálenosti by byly snímky rozmazané.

Velikost tělesa ale není problém. Menší tělesa za dráhou Neptunu se stejně hledají velmi špatně. Podstatně důležitějším kritériem je proto dráha tělesa. Sonda sice může svůj kurz měnit, ale s ohledem na omezené množství paliva jen málo.

Hledání vhodných cílů začalo už v roce 2011. Vloni se do toho zapojil také Hubblův dalekohled. Nyní byl zřejmě definitivně vybrán druhý cíl pro New Horizons. Jedná se o objekt s označením 2014 MU69 nebo také PT1 (potenciální cíl 1).

2014 MU69 má podle hrubých odhadů velikost 45 km. Na konci října budou zažehnuty motory sondy a dojde k úpravě její dráhy. Spotřebuje se při tom asi třetina paliva. K průletu okolo 2014 MU69 dojde 1. ledna 2019.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.

autor Petr Kubala


 
 
Nahoru
 
Nahoru