Fyzika |
Fyzik Ray Baughman z nanotechnologického oddělení Texaské univerzity si podal patent, který má umožnit přímou přeměnu chemické energie na mechanickou. Výsledkem jsou jakési kovové svaly...
Všemožní autonomní roboti, kteří mají fungovat samostatně, se potýkají s problémem energie.
Musí se hýbat, často přitom ale pracují v podmínkách, kde nemají přístup k elektrické síti. Vybavíme je tedy různými chemickými články, z nich získají elektrickou energii a tu pak použijí na svůj pohyb. Nicméně při tomhle procesu je jeden krok vlastně navíc a snižuje celkovou účinnost přeměny – my se také pohybujeme na základě chemického motorku, ale elektrickou energii vynecháme. Určitě by tedy bylo dobré, kdyby i životnost chemické náplně robota šla nějak prodloužit s využitím obdobného principu.
Fyzik Ray Baughman z nanotechnologického oddělení Texaské univerzity si podal patent, který má umožnit přímou přeměnu chemické energie na mechanickou. Výsledkem jsou jakési kovové svaly. Účinnou látkou je slitina niklu s titanem, jako katalyzátor je použita platina.
Pohon obstará podobně jako v palivovém článku metanol. Když je na povrchu slitiny vystaven vzduchu, začne se kyslíkem oxidovat, při tom se uvolňuje teplo, zahřívá se i slitina a začne se ohýbat – a právě to je ona výsledná mechanická energie. Samozřejmě, že pohyb nemůže fungovat chaoticky, ale nějakým ovladatelným/předvídatelným způsobem. Jakmile navíc ustane oxidace metanolu (tj. je zastaven přívod nového metanolu ze zásobníku apod.), slitina se ochladí a stáhne do původního tvaru. Výsledkem tam má být cyklicky pracující systém.
Zdroj: New Scientist
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.