Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nezvyklá kombinace dvojkové a desítkové soustavy

Jedno z místních etnik, Mangarevané, zde asi před 500 lety přešli na kombinaci dvojkové a desítkové soustavy. Nevýhodou dvojkové soustavy je především fakt, že čísla jsou strašně dlouhá, oproti soustavě o základu 10 je takové počítání neintuitivní. Mangarevané proto zvolili kompromis. Do desítky počítali normálně, další řády pak měly hodnoty 20, 40, 80 atd.
Mangareva v Gambierských ostrovech byla osídlena asi kolem roku 1000. Polynésané tehdy užívali desítkovou soustavu. Přechod na hybridní systém nastal podle všeho někdy kolem roku 1450.

Článek o výzkumu byl publikován v Proceedings of the National Academy of Sciences. Uvádí, že v příslušném systému se mohlo dát počítat snadno – byť při pohledu zvenku to tak tedy nevypadá. Mangarevané sice v malé míře dnes ještě používají svůj původní jazyk, nicméně počítají už pomocí arabských číslic.

Mangarevané hodně obchodovali, platili tributy atd., takže s čísly pracovali často. Možná dokonce přešli na systém, kde nějakých předmětů vypadá více, aby si připadali bohatší?

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– Kombinaci různých soustav znaly i početní systémy předkolumbovského Mexika i Babyloňané (alespoň co se týče způsobu zápisu, číslům se tak říkat nemuselo). Ostatně i u nás kopa a tucet nebo podivné pozůstatky dvacítkové soustavy v dnešní francouzštině – nejspíš předindoevropský původ.
– Na čem může být založeno datování vzniku hybridního systému, když Polynésané nepoužívali písmo? (Tedy jistě – je tu rongo rongo.)
– Původní článek jakoby naznačoval, že „dvojková nadstavba“ se nemusela používat pro počítání univerzálně, ale třeba jen pro cenné komodity? Vyznal by se v tom pak ale vůbec někdo?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru