Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Odkládá se energetická krize o 250 let?

Ve Velké Británii (zdroj, TheRegister, je britský server) vyvrcholila těžba zemního plynu v 70. letech 20. století. I v průběhu 80. let ale zemní plyn stále více vytlačoval ropu a uhlí v roli fosilních paliv pro výrobu elektřiny. V Británii ovšem v té době těžba plynu v Severním moři postupně klesala, takže se tento trend jevil jako krátkozraký.

US Energy Information Administration ale nyní zveřejnila odhad, podle něhož jsou zásoby zemního plynu minimálně o 40 % větší, než se dosud předpokládalo. Jde přitom dle organizace spadající pod americké ministerstvo energetiky stále o konzervativní odhad, do něhož jsou kromě konvenčních ložisek započítány i břidlice.

Co se týče „technicky těžitelných“ ložisek, jejich objem oproti předcházejícím odhadům pak kvůli novým technologiím těžby vzrostl dokonce šestkrát. Z dat vyplývá, že oproti předcházejícím údajům dost zásob k masivní těžbě zemního plynu z břidlic mají pro příští roky hlavně USA, Kanada, Mexiko, Argentina, Jihoafrická republika, Francie, Polsko (objevují se přirovnání, že z hlediska energetických zdrojů se Polsko stane „novým Norskem“) a především Čína. Studie v tomto ohledu nezkoumala Rusko, střední Afriku a Blízký východ.

 

Zdroj: The Register

 

Poznámky:

– Jistě existují i jiné, méně optimistické odhady.

– Jak v této souvislosti uvádí bonmot, doba kamenná také neskončila kvůli nedostatku kamene, ale prostě objevem výhodnějších technologií.

– O těžbě zemního plynu z břidlic se uvažuje i u nás, na Valašsku a Přerovsku.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru