Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Podivný hokejkový graf – ne v klimatologii, ale v NHL

Samantha Key z Pennsylvania State University (Erie) analyzovala výsledky NHL (poznámka: tady se samozřejmě hned nabízí otázka, zda v jiných hokejových soutěžích by to dopadlo stejně). Zahrnuto bylo asi 12 000 utkání, tj. cca posledních 10 let soutěže. Autorka se soustředila na první vstřelený gól a jeho vztah s celkovým výsledkem zápasu.
Výsledky: Pokud první branka padla v 1. nebo 2. třetině, družstvo, které šlo do vedení, celkově zvítězilo v 66,7 % případů. Zajímavé ale je, že v rámci prvních 40 minut bylo jedno, kdy se gól vsítí, zda třeba hned na začátku utkání nebo půjde až o gól do šatny na konci druhé třetiny.
V případě, že úvodní gól padne ve třetí třetině, vyhraje příslušné družstvo až v 79,4 % případů.
Výsledky jsou překvapivé – dalo by se čekat, že význam první branky bude s postupujícím časem růst víceméně lineárně (jak se krátí čas, kdy soupeř může výsledek otočit). Samantha Key, která sama fandí Pittsburgh Penguins, ke svému překvapení zjistila úplně jinou závislost: během prvních dvou třetin na čase prvního gólu prakticky nezáviselo. Naopak ve třetí třetině šla křivka závislosti výsledku na času úvodní branky strmě vzhůru a výsledný graf měl tedy podobu hokejky.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– Ono i to, že tým, který jako první uspěje v úvodních deseti minutách, vyhraje celkově ve 2/3 případů, mi subjektivně přijde hodně.
– Kromě prostého ubývajícího času může do hry dle původní studie vstupovat i následující mechanismus: padne-li první gól pozdě, ukazuje to, že oba týmy hrají spíše obranný než útočný hokej. Prohrávající bude muset změnit svůj styl. (Navíc oboustranná únava zvýhodňuje spíše obranu?)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru