Pomocí grafenu lze i „destilovat“ alkohol

Fyzika |

Šíře použití grafenu je obrovská. Následující výzkum se týká membrán z grafenového oxidu.




Co jo vůbec grafenový oxid (graphene oxide) je? Grafen je uhlík, zdálo by se, že oxid bude tedy prostě oxid uhličitý či uhelnatý a v něm jakékoliv výjimečné vlastnosti této modifikace zmizí. Ve skutečnosti je grafenový oxid stále pevná látka, kdy jsou do monoatomární vrstvy uhlíku zabudovány hydroxidové skupiny OH – jak konkrétně se to chemicky váže, zdroj bohužel neuvádí.

Ukázalo se, že grafenový oxid má v porovnání s čistým grafenem další unikátní vlastnosti, může totiž fungovat i jako neprostupná membrána. I v tenké vrstvě je pružný a svými vlastnostmi má připomínat laminát. Když jím natřeme nějaký zásobník (kovový apod.), ani ty nejcitlivější přístroje nedokáží detekovat, že by povrchem dokázal unikat uskladněný plyn. Membrána je neprostupná i pro helium, které dokáže jinak zvolna procházet i přes sklo.

K velkému překvapení se však ukázalo, že existuje jedna výjimka. Obyčejná voda dokáže filmem pronikat a vypařovat se přes něj, jako by ho vůbec nebylo. Jeden z možných výkladů je, že kapiláry ve struktuře grafenového oxidu přesně odpovídají rozměrům molekul vody, takže ho ucpe pro jiné látky, celému jevu ovšem zatím dobře nerozumíme. Jde prostě o další nečekanou schopnost tohoto téměř zázračného materiálu.

Rahul Nair, který vedl výzkumný tým na University of Manchester a je hlavním autorem článku v časopisu Science, uvádí, že film proto může fungovat k odstranění vody ze směsi. Vědcům se tímto způsobem podařilo zakoncentrovat vodku bez toho, aby museli provádět klasickou destilaci, osmotickou filtraci apod.

 

Zdroj: Physorg.com

 

Poznámka: Možná by se to opravdu hodilo, destilace alkoholu je energeticky náročná/drahá, hrozí zde riziko požáru. Nicméně nám při destilaci přece jen jde i o jiné věci, než jen oddělit vodu (chceme se zbavit metanolu, přiboudliny…). Možná by šlo nejprve oddělit vodu a pak oddestilovat alkohol při nižší teplotě, tedy levněji? Navíc by se přitom mohlo uchovat víc různých nestabilních silic a dalších vonných látek…?











Komentáře

27.07.2014, 07:00

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.