Rostoucí hladina CO2 způsobuje zelenání pouští

Biologie |

Randall Donohue a jeho kolegové z australské vládní agentury Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation zjistili ze satelitních snímků, že mnohé pouští oblasti začínají bujet životem.

Rostoucí hladina CO2 způsobuje zelenání pouští



Ačkoliv se oblibou straší rozšiřováním pouští, ve skutečnosti byl zaznamenán výrazný opačný trend. Výzkumníci to dávají do souvislosti s rostoucí koncentrací oxidu uhličitého.
Trend byl potvrzen ve vyprahlých oblastech Austrálie, Severní Ameriky, Afriky i Blízkého východu, není to tedy záležitost jediného regionu. Na jednu stranu je celkem logické, že více CO2 znamená pomoc při fotosyntéze (i když i to může být složitější). Proč by se ale kvůli tomu měly zelenat pouště, kde limitujícím faktorem není CO2, ale voda? Výzkumníci mají teorii, že třeba australská vegetace umí vodu využívat velmi efektivně, takže rychlost tvorby zelené hmoty ovlivní i samotný oxid uhličitý. Z čehož kromě jiného zřejmě vyplývá, že zde funguje záporná zpětná vazba (nebraná v úvahu, oteplovací modely počítají spíše s různými kladnými zpětnými vazbami). Vyšší hladina CO2 znamená více rostlinné hmoty, a tím se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře opět snižuje.
R. Donohue ovšem uvádí, že ač celkově jde nejspíš o dobrou zprávu, mohou zde být i záporné vedlejší účinky. Rostlinstvo v polopouštích je stále velmi suché, souvislejší vegetace může třeba znamenat i ničivější požáry.
Studie byla publikována Geophysical Research Letters.

Zdroj: The Register



Úvodní foto: Kredit: N. Juergens




Související články




Komentáře

30.07.2014, 17:51

.... thanks for information!!...

05.05.2014, 05:33

[...] Jak se zde již psalo, namísto obávaného rozšiřování se současné pouště stále naopak více zelenají (jako celek, mnohde může být samozřejmě situace opačná, i třeba kvůli nadměrnému vypásání okrajů savany). Více oxidu uhličitého v atmosféře usnadňuje fotosyntézu i v jinak nehostinném prostředí. Viz článek: Rostoucí hladina CO2 způsobuje zelenání pouští [...]

22.07.2013, 12:40 cc

navíc

spalování produkuje teplo a toho se člověk zbavuje pocením

21.07.2013, 11:23 admin

pravda

pravda, nebo neinvestuje tolik do listu, ale do korenu - analogicky on i chleba ziznivemu pomuze, muze vic casu venovat hledani vody. (jeste uplne btw, nakonec i spalenim chleba by se dala ziskavat voda. jestli to dobre odhaduji, pak ale na 2 litry vody by bylo treba cca 30 kg sacharidu)

18.07.2013, 13:34 cc

bo

tam kde je doopravdy málo vody, tam samozřejmě žádné jiné oxidy nepomohou; když ale rostlina nemusí tolik luftovat průduchy, aby pojedla svůj CO2 vezdejší, sníží tím ztráty vody, což bude mít dopad především v polopouštích

18.07.2013, 12:14 admin

celkove

celkove mi to je ale stejne trochu divne - proste pouste jsou, zda se, poustemi, protoze je tam malo vody, ne malo CO2 nebo dusiku. hruba analogie, kdyz budu zmirat zizni a dostanu vic chleba, pomuze mi to? (holt selsky rozum ma sve meze)

18.07.2013, 07:30 sluka

CO2, kysličníky dusíku, ....

Můj původní komentář byl myšlen jako doplnění článku, ne jako polemika. ;) Samozřejmě, že jakýkoliv rostlinstvu příznivý faktor se na efektu CO2 může spolupodílet.

17.07.2013, 12:37 cc

Vždy je možno ještě nevěřit PRO SE. Těch reaktivních nicméně opravdu mohlo přibýt nadproporciálně a ty by měly mít hnojivý potenciál. To nemění nic na významu CO2. Naopak by jej to podporovalo.

16.07.2013, 23:25 admin

dusik

vice oxidu dusiku = kysele deste. mela to byt katastrofa, takze ted najednou prospesne a vsude rostou stromy? jestli se u nas dari dusikomilovnym koprivam, muze to byt i prehnojenim poli? mimochodem - naopak by tedy mely byt vytlacovany rostliny, ktere ziskavaji prostrednictvim bakterialnich symbiontu dusik ze vzduchu, a ktere tedy spad dusicnanu nepotrebuji. odpovida to skutecnosti? (taky by mohly byt vytlacovany sinice, ktere rovnez ziskavaji dusik ze vzduchu, coz se nezda odpovidat okolni realite koupalist; ale je fakt, ze napr. v mori neni dusik limitujici, tam jde spise o zelezo apod.) jinak receno, rozumne pusobici kauzalitu myslim muzete udelat jak pro zelenani pousti vlivem CO2, tak vlivem oxidu dusiku, tak i vlivem uplne jineho mechanismu. zdravi pavel houser

16.07.2013, 19:07 sluka

Zdroj

Více zdrojú, mimo jiné Václav Cílek. Není proč nevěřit, rostlinstvo bují všude, horské louky zarůstají křovinami a stromy, ... Rostlinám, kterým vyhovuje vysoká koncentrace N se obzvláště daří, např. kopřivy.

16.07.2013, 09:51 cc

@sluka

Zdroj? U oxidu dusného např. uvádí wikina 15% od roku 1750.

16.07.2013, 06:05 sluka

CO2 + ...

Autoři poněkud opoměli 400% nárůst koncentrace kysličníků dusíku v atmosféře za poslední 2-3 dekády.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.