Život v podobě prachu v prstencích velkých planet

Astronomie |

Elektricky nabitý prach má některé zajímavé vlastnosti – může se například podobně jako DNA zorganizovat do podoby dvojšroubovice, alespoň při interakci s plazmatem. Takový výsledek poskytly počítačové simulace...

Život v podobě prachu v prstencích velkých planet



pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Takhle vzniklé útvary by těm živým přitom nemusely být podobné jen povrchně. Prach může svoji strukturu předávat a uchovává informaci. Příslušné simulace provedl Gregor Morfill a jeho kolegové z Ústavu Maxe Plancka. Prachové útvary by měly být uvnitř nabité záporně a z vnější strany zabaleny do kladných iontů. Záporný náboj uvnitř by byl důsledkem lapání elektronů – simulace totiž zkoumala chování prachu v prostředí plazmatu, přičemž vznikají tzv. plazmové krystaly.

Ve spirále takovýchto krystalů by informace mohla být zakódována ve velikosti průměru – podle simulace jsou ve spirále stabilní malé i velké „kruhy“, jejichž sled by mohl být analogií bází DNA (ovšem stabilita by nemusela být stejná, což by mohlo vést k selekci). Spirály by také mohly vytvářet víry, které by přitahovaly okolní prach (nebo jiné spirály) a z něj vytvářely svou vlastní strukturu, „rostly“. Tyto struktury by při své „výživě“ byly závislé také na okolním plazmatu a i o něj by mohly soupeřit.

Skeptičtější pohled na věc samozřejmě říká, že prachové spirály by sotva vedly k evoluci pozemského typu, ale spíše by zůstaly na úrovni struktur, jako je pozemský vír nebo tornádo (disipativní/sebeorganizující se struktury, jevy mimo termodynamickou rovnováhu apod., názvů je hromada). Navíc před sebou stále máme jen počítačovou simulaci.

Podle autorů studie by se něco podobného mohlo v reálu vyskytovat v prstencích Saturnu a Uranu. Prachu je zde dostatek a interaguje s plazmou, kterou přináší sluneční vítr. V těchto podmínkách by ale jakákoliv evoluce byla oproti té pozemské zřejmě minimálně velmi pomalá…

Zdroj: New Scientist,



Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

02.02.2015, 15:03

.... thanks for information!!...

14.01.2015, 05:40

.... ñýíêñ çà èíôó!...

22.12.2014, 22:23

.... good....

10.12.2014, 02:14

.... áëàãîäàðñòâóþ!...

05.12.2014, 21:18

.... tnx for info!!...

05.12.2014, 20:48

.... hello!!...

30.07.2014, 07:12

.... áëàãîäàðñòâóþ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.