Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Roboti už konečně přicházejí

John Dolan prohlašuje, že chce sestavit robota, kterého bude možné — doslova — spláchnout do záchoda, s cílem provést inspekci odpadního potrubí. Tucker Balch navrhuje postavit jednoúčelového robota-letadlo, aby ho strážce parku vyslal zkontrolovat zdroj podezřelého sloupce kouře. A Branislav Jaramaz si představuje RoboChefa (robota šéfkuchaře), který by se pohyboval po kuchyni a připravoval jídlo. Ale má starost, kdo sestrojí robota, který by po RoboChefovi uklidil ten nepořádek…
Dolan, Balch a Jaramaz byli mezi 40 výzkumníky robotiky v Robotics Institute na Carnegie Mellon University (CMU), kteří nedávno na fakultním sněmu diskutovali o budoucnosti svého oboru. Každý z přítomných byl požádán, aby načrtl svou vizi užitečného robota sestrojitelného v příštích pěti letech.
Minulá proroctví o robotech se notoricky mýlila. Experti v padesátých letech 20. století předpovídali, že za několik málo let budou roboti v našich bytech luxovat, vynášet odpadky a provádět jiné přízemní povinnosti. Nacházíme se o půl století dále a stále čekáme.
Odborníci v letech 1950 až 1960 předpokládali, že pokud počítače mohou hrát šachy a prokazovat matematické teorémy — a to také počítače v té době dokázaly — pak musí být poměrně snadné přimět je, aby pomáhaly s domácími pracemi.
"Panoval obecný dojem, že počítače jsou přinejmenším tak výkonné, jako lidská mysl," říká Hans Moravec, výzkumník CMU, který strávil 40 let sestrojováním robotů. "Ale pro počítač je nepoměrně složitější vyluxovat koberec, než dokazovat matematické teorémy. Jen u lidí je obtížnost úkonů chápána obráceně."
Moravec dále říká, že mozek ve složitém průmyslovém robotovi dnes pracuje na úrovni kolem 10 MIPS — není o nic chytřejší než hmyz. Ale dodává, že rychlejší procesory umožní robotům pokročit na úroveň plazů, potom savců a během dalších 40 let pokročí na úroveň lidské inteligence, kdy budou schopny kalkulovat 100 trilionů operací za sekundu. "Až ta doba nastane, světová ekonomika bude plně automatizovaná a lidé budou odpočívat," říká.
Moravec plánuje kolem roku 2003 vyrobit robota na úrovni 1 000 MIPS, který bude schopen navigace na základě 3D obrazů 1 000krát informačně bohatších, než jsou dnešní 2D obrazy, které současní roboti používají s větším či menším úspěchem.
Krátce potom prý Moravec vyrobí komerční produkt nazvaný navigační hlava. Bude mít velikost basketbalového míče, bude obsahovat stereoskopické kamery, software pro 3D mapování a rozpoznávání obrazu a skupinu aplikačního softwaru. Hlavy budou dodatečně montovány do průmyslových zařízení jako jsou automatické čisticí stroje.
V dnešní době musejí být tyto stroje pracně zaučovány a kalibrovány při vysokých nákladech. "Ale s naroubovanými velkými mozky se novou trasu naučí při prvním průjezdu," tvrdí Moravec. "A v té chvíli nastane rozmach specializovaného trhu s roboty," říká dále.
Mezitím může Internet vyřešit jiný podstatný problém s dnešními roboty. Přestože jsou schopni ze svého prostředí extrahovat omezenou informaci přes senzory, roboti jsou limitováni informací, kterou mají v sobě zabudovanou.
Brouzdající roboti
"Robot nemá žádnou možnost někam zajít a naučit se novou informaci, kterou přidá ke svým znalostem," říká David Bourne, vedoucí vědecký pracovník v Robotics Institute. "Ale existuje ohromná zásoba poznatků, z níž se roboti mohou učit," dodává. Mnoho nejvýznamnějších přelomových kroků v robotice v několika příštích letech bude zahrnovat učení robotů, jak získat přístup na Internet a jak interpretovat, co zde vyhledali a jakou následnou činnost provést, uvádí dále.
Ale interpretovat informaci vyňatou z externích zdrojů jako je Internet, to je pro robota obtížné a bude tomu tak i dlouho v budoucnu. Bourne tvrdí, že nejlepší roboti budoucnosti budou ti, kteří si budou umět říci o pomoc.
Jeden z mobilních robotů z CMU to již umí. Jde k výtahu a když zaznamená lidi stojící kolem dveří, řekne jim "Mohli byste pro mě stisknout tlačítko Nahoru?". Nemá totiž žádnou ruku.

autor Gary H. Antes


 
 
Nahoru
 
Nahoru